Verejná správa plne nevyužíva podľa stavebných spoločností potenciál čerpania peňazí z európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF). Uviedli to v analýze slovenského stavebníctva spoločnosti CEEC Research a jej generálneho partnera Považskej cementárne Ladce.

Vyššia aktivita v čerpaní eurofondov by podľa 60 percent opýtaných stavebných firiem prispela k zlepšeniu situácie v stavebníctve. Firmy vyčíslili, že zákazky spolufinancované z EŠIF tvoria v priemere 17 percent ich celkových zákaziek.

Vyššia aktivita by pomohla

Spoločnosti hodnotia využitie možnosti čerpania peňazí z EŠIF pri pozemných stavbách štyrmi bodmi z desiatich, pričom desať znamená maximálne využitie celkových možností. Pri inžinierskych stavbách to obodovali piatimi bodmi.

Viac než polovica si myslí, že vyššia aktivita by pomohla stavebníctvu, 29 percent opýtaných firiem tvrdí, že by pomohla iba čiastočne. Zostávajúcich 11 percent opýtaných sa domnieva, že by táto vyššia aktivita stavebníctvu nijako neprospela.

Podľa stavebných spoločností sú najväčšou prekážkou v oblasti čerpania peňazí z EŠIF nedostatočné odborné kapacity a s tým spojené ťažkosti s investičnou prípravou projektov (72 percent). Ďalšími problémami sú nízka kvalifikácia pracovníka verejného investora pre zostavenie a podanie projektu (35 percent) alebo zdĺhavé stavebné konanie (34 percent).

Za prekážku považujú stavebné spoločnosti tiež neochotu pracovníkov úradov podstupovať náročnejšiu administratívu spojenú s čerpaním dotácií (32 percent) a príliš prísne podmienky výziev (20 percent).

Ohrozené projekty v stavebníctve

Už menšie prekážky vidia stavebné spoločnosti v korupcii (17 percent) alebo v nízkej atraktivite projektov (osem percent). Tri percentá opýtaných tiež uviedli iné dôvody, než sú vyššie zmienené, a to napríklad nedostatočnú legislatívu v oblasti verejného obstarávania alebo nedostatočnú informovanosť o projektoch.

Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik však varuje pred aktuálnymi problémami stavebníctva. „Pokiaľ sa bude vláda naďalej nečinne prizerať nepredvídateľnému vývoju cien a rastu nákladov vo verejnom stavebníctve, je ohrozená väčšina projektov s plánovanou výstavbou v rokoch 2021 až 2013. Alebo sa prebiehajúca výstavba preruší, oneskorí alebo sa vôbec nezačne,“ poznamenal.

Dodal, že keďže väčšina projektov je spolufinancovaná z EŠIF, nevyčerpanie prostriedkov určených na stavebné projekty je podľa neho prakticky isté. „Vláda tieto prostriedky nakoniec v roku 2023 minie na iné pre Slovensko podstatne menej prínosné účely,“ dodal Kováčik.

Na snímke vľavo premiér SR Eduard Heger a vpravo minister financií SR Igor Matovič (obaja OĽaNO) prichádzajú na 28. schôdzu  vlády SR 31. augusta 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Do konca roka treba z eurofondov vyčerpať ešte 1,85 miliardy eur