Kríza životných nákladov vo Veľkej Británii už dosiahla taký rozmer, že mnohí obyvatelia sú nútení zadlžovať sa, aby mali čo jesť. Podľa prieskumu, ktorý uskutočnila spoločnosť Ipsos pre Sky News, štvrtina ľudí platí účty za potraviny kreditnou kartou. A pätina si požičala peniaze na úver, aby sa prispôsobila rastúcim cenám potravín v tomto roku.

Počet ľudí, ktorí si potenciálne vytvárajú dlh cez kreditné karty alebo požičané peniaze z banky, je obzvlášť znepokojujúci vzhľadom na rastúce úrokové sadzby. Bank of England plánuje čoskoro oznámiť ďalšie zvyšovanie. Očakáva sa nárast o 0,75 percentuálneho bodu, čím by sa kľúčová sadzba dostala na rovné tri percentá. Bol by to najvyšší nárast od roku 1989. To sa odzrkadlí aj na úrokových sadzbách komerčných bánk.

Jediní v regióne

Inflácia však trápi každého Európana, extrémne sa zadlžujú aj Slováci. Vlani stúpli ich dlhy najrýchlejšie za štyri roky, a to o 8,2 percenta. Priemerný dlh Slováka je 9 170 eur a Slovenská republika je podľa štúdie Allianz Global Wealth Report 2022 jedinou krajinou v regióne, v ktorej dlhy na osobu prevyšujú úspory. Analytici pritom skúmali finančný majetok a dlhy domácností v takmer 60 krajinách sveta.

„Rast úverov sa zrýchlil najmä na jar, keď bolo jasné, že sa úroky začnú zvyšovať a ľudia, ktorí aj tak zvažovali kúpu bytu alebo prefinancovanie hypotéky, sa s ňou poponáhľali,“ uvádza hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová. Úvery obyvateľstvu rastú podľa nej tempom približne 10 percent ročne už asi dekádu. Zhruba tri štvrtiny úverov poskytnutých domácnostiam tvoria úvery na bývanie.

Viac ako polovica našincov pritom považuje svoju aktuálnu finančnú situáciu v porovnaní s minulým rokom za horšiu, skonštatoval prieskumu 365.bank. Pre dve pätiny Slovákov sa nezmenila a len pre necelú desatinu sa zlepšila.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa