Po rýchlom odchode Američanov z Afganistanu a prevzatí moci Talibanom hrozí afganskej ekonomike kolaps. Uviedla to v najnovšej správe Fitch Solutions, analytická a výskumná skupina ratingovej agentúry Fitch.

Skupina očakáva, že reálny hrubý domáci produkt (HDP) Afganistanu klesne v súčasnom finančnom roku o 9,7 percenta, zatiaľ čo pôvodne počítala s tohtoročným rastom na úrovni 0,4 percenta. V poklese by ekonomika mala pokračovať aj v budúcom roku, pričom Fitch predpokladá, že pokles dosiahne 5,2 percenta.

Da Afghanistan Bank
Neprehliadnite

Ak USA neuvoľnia Talibanu nič zo zahraničných rezerv centrálnej banky, pocíti to obyvateľstvo

Podľa analytikov chaotický spôsob odchodu amerických bezpečnostných síl z krajiny a nástup Talibanu spôsobí, že výrazné ekonomické problémy sa objavia už v najbližšom období. V dlhodobejšom horizonte predpokladá analytická skupina Fitch Solutions mierny rast ekonomiky. Očakáva, že v rokoch 2023 až 2030 by ekonomika mohla rásť v priemere o 1,2 percenta. Na porovnanie, priemerné tempo rastu za roky 2002 - 2020 dosiahlo 6 percent. Na lepší než predpokladaný vývoj budú potrebné zahraničné investície, uviedla Fitch.

„Pozitívnejší scenár ekonomického vývoja v Afganistane počíta s priemerným rastom v rokoch 2023 - 2030 na úrovni 2,2 percenta. V takom prípade však počítame s tým, že niektoré veľké ekonomiky, najmä Čína a prípadne aj Rusko, akceptujú Taliban ako legitímnu vládu Afganistanu a začnú v krajine realizovať veľké investičné projekty," dodala Fitch Solutions.