Diskusia o zavedení tzv. očkovacích preukazov sa opäť posunula. Európska komisia predstavila bližší plán zavedenia tohto dokumentu, ktorý bude slúžiť ako priepustka do zahraničia. Niektoré krajiny ako Dánsko či Francúzsko sú stále voči pasom skeptické, aj oni však pripúšťajú stimulovanie trhu. Slovenská vláda očkovacie pasy víta, dokonca je v ich zavedení na pôde EÚ proaktívna.

Ako pripomína štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus, zelené pasy nie sú, samozrejme, ničím príjemným, dokážeme tak ale účinne bojovať proti prenášaniu vírusov. Dnes je na Slovensku väčšina vírusu codiv-19 mutáciou z Británie.

Cestovanie s očkovacími preukazmi bude aspoň čiastočná garancia toho, že mutácie nebudú tak rýchlo prenášané. Všetky zelené pasy budú podľa dostupných informácií kompatibilné aj s okolitým svetom, nielen s EÚ. Tieto diskusie sú však stále na pôde WHO a v dohľadnom čase by sme mali poznať výsledky.

Václav Mika.
Neprehliadnite

Václav Mika: Slovensko v oblasti cestovného ruchu valcuje konkurencia, zmeníme to

Cestovky v tom majú jasno

Slovenské cestovné kancelárie zavedenie očkovacích pasov vítajú. Ako sami pripomínajú, akékoľvek opatrenie, ktoré pomôže naštartovať trh, je dobré. Pasy pomôžu najmä počas leta, kedy majú cestovné kancelárie najväčšie tržby.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa