Bežné nehnuteľnosti sa predávajú čoraz drahšie, no v prípade českých zámkov a zámočkov to neplatí. Ak sú v stave pred rekonštrukciou, na realitnom trhu nastáva opačný trend.

Ceny stavebných materiálov a stavebných prác šli prudko hore najmä z troch dôvodov: pandémia a s ňou spojená slabá výkonnosť ekonomiky, diery v dodávateľských reťazcoch a vojna na Ukrajine. Do nehnuteľností, ktoré potrebujú výraznú opravu, sa tak veľmi neoplatí nalievať ďalšie peniaze.

Finančne neúnosné

Realitní makléri, ktorých oslovil portál e15.cz, uviedli, že im pribúdajú klienti, ktorí si kúpili historickú nehnuteľnosť a teraz zistili, že pokračovať v rekonštrukcii je v súčasnej dobe finančne neúnosné. „Rozhodli sa predať historickú nehnuteľnosť za nižšiu cenu, než za akú si ju kúpili pred rokmi,“ popisuje situáciu realitný maklér Martin Poniklý.

Špecialistka na historické nehnuteľnosti realitnej kancelárie Luxent Lenka Munterová potvrdila, že majitelia zámkov určených na totálnu rekonštrukciu sú v súčasnej dobe ochotní zlacňovať. „Náklady totiž stúpajú, a vlastníci, ktorí svoje zámky teraz predávajú, si to uvedomujú. Kupujúcim sa tak po prípadnej zľave z kúpnej ceny môže aspoň čiastočne vykompenzovať zvýšenie nákladov, s ktorým musia počítať.“

Ceny zámkov, ktoré čakajú na svoju rekonštrukciu ešte od čias pred pandémiou, začínajú zhruba na 12 miliónoch českých korún (491-tisíc eur) – podľa stavu objektu a veľkosti priľahlého pozemku.

Najlacnejšia zámocká nehnuteľnosť

Niektoré zámky je však možné kúpiť aj do desiatich miliónov českých korún (409-tisíc eur). Zrejme najlacnejšou zámockou nehnuteľnosťou, ktorá sa teraz v Česku predáva za cenu 8,5 milióna korún (348-tisíc eur), je malý barokový zámok Brody pri Podboranoch s hektárovým pozemkom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa