Česko zastropuje počet ruských pracovníkov na ambasáde v Prahe tak, aby zodpovedal počtu českých pracovníkov na veľvyslanectve ČR v Rusku. Moskva bude mať na ich stiahnutie čas do konca mája, oznámil vo štvrtok na tlačovej konferencii v Prahe minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek. Odísť tak podľa portálu e15.cz musí asi 70 zamestnancov veľvyslanectva.

ČR tzv. zastropovaním počtu diplomatov koná na základe článku 11 Viedenského dohovoru, informoval Kulhánek. Dodal, že ide o štandardný diplomatický nástroj. Uviedol tiež, že Praha „nechce nič eskalovať". Súčasne zdôraznil, že Česko je suverénny štát. Vyhlásil tiež, že tento krok Česka nie je namierený proti Rusom, ruskému národu, ale súvisí s aktivitami ruských tajných služieb na českom území.

Kulhánek novinárov informoval o postupe, ktorý ČR zvolila po tom, ako vypršalo ultimátum českej diplomacie požadujúcej návrat všetkých 20 českých diplomatov vyhostených z Ruska. Ultimátum vypršalo vo štvrtok na poludnie a ruská strana naň nereagovala.

Do Prahy pricestovali českí diplomati vyhostení z Ruska
Neprehliadnite

Vypršalo české ultimátum Rusku na prijatie vyhostených diplomatov

Premiér Andrej Babiš na spoločnom brífingu s Kulhánkom vyhlásil: „Dúfali sme, že Rusko uzná neprimeranosť svojej reakcie, ale náš návrh zostal bez odpovede. Rozhodli sme sa adekvátne reagovať." Dodal, že vedenie ČR vzniknutá situácia neteší a v žiadnom prípade mu nejde o eskaláciu. Ubezpečil, že ČR má záujem o korektné vzťahy na báze dvoch suverénnych štátov.

Podľa Babiša je prezident ČR Miloš Zeman o najnovšom rozhodnutí informovaný a podporuje ho. Spomínané ultimátum bolo ďalším krokom po tom, ako ČR v pondelok vyhostila 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe v súvislosti s výbuchmi v areáli muničného skladu vo Vrběticiach z roku 2014, z ktorých sú dôvodne podozriví dvaja ruskí agenti. Rusko recipročne vyhostilo 20 zamestnancov ambasády ČR v Moskve.

Aktuálne je v Prahe vyše 20 ruských diplomatov, kým v Moskve zostáva päť českých, uviedol Český rozhlas na sociálnej sieti Twitter. Podľa portálu e15.cz bolo ruské veľvyslanectvo doteraz najväčší ambasádou v Českej republike. Na ruskom veľvyslanectve je momentálne 94 pracovníkov, z toho 27 diplomatov. Ďalších 17 pracovníkov je na konzulátoch v Karlových Varoch a Brne. Na českom veľvyslanectve v Moskve po odchode vyhostených zostalo 24 pracovníkov, z toho päť diplomatov a 19 administratívno-technických pracovníkov.