Zatiaľ čo Slovensko ešte len chystá adresné dotácie na energie, v susedných krajinách fungujú už roky. V Česku má na príspevok nárok každá domácnosť, ktorej náklady na bývanie vrátane energií presahujú 30 percent čistých príjmov. Suma je však obmedzená normatívmi a jej výšku neurčujú politici. Podľa ekonóma Petra Bartoňa ide o najefektívnejší spôsob podpory, keďže je automatický, adresný a transparentný.

Maďarsko zasa dotuje nízke ceny energií len do určitej spotreby. Zvýhodnené tarify platia do ročného limitu 2 523 kilowatthodín pri elektrine a 1 729 kubických metrov pri plyne. Po prekročení domácnosti platia trhové ceny, ktoré môžu byť aj osemnásobne vyššie. „Okamžite prebehla veľmi rýchla adaptácia domácností, ktoré sa samozrejme logicky snažili zostať pod tou prahovou hodnotou,“ uviedol odborník na energetiku Balázs Feldsmann.

Obaja experti upozorňujú, že plošné dotácie deformujú trh. V Maďarsku ich totiž napokon platia firmy, ktoré čelia vysokým cenám a strate konkurencieschopnosti.

Slovensko v posledných rokoch využívalo dohodu so Slovenskými elektrárňami o lacnejšej elektrine a dotovalo plyn prostredníctvom cenových stropov. Od budúceho roka vláda plánuje prechod na systém pomoci len pre nízkopríjmové domácnosti.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke veľkoplošný baner počas protestného zhromaždenia strany Sloboda a Solidarita (SaS) proti zavedeniu transakčnej dane 15. apríla 2025 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Konsolidácia je nastavená zle. Napriek neustálemu zvyšovaniu daní deficit klesá len mierne