Na Slovensko prišlo na misiu v rámci posilnenia východného krídla Severoatlantickej aliancie po ruskej invázii na Ukrajine približne 200 českých vojakov. Ich úlohou bude okrem iného vytvorenie podmienok na nasadenie zvyšku celého zoskupenia. ČTK o tom informoval hovorca slovenskej armády Štefan Zemanovič.

Velenie Česka

Podľa skoršieho rozhodnutia slovenského parlamentu môže nová jednotka čítať až 2 100 príslušníkov a vojakov do nej vyšle šesť členských krajín NATO. Bojovému zoskupeniu bude veliť Česko.

Českí vojaci z výsadkového práporu v Chrudimi odišli na Slovensko v pondelok, teraz pôsobia v priestoroch Centra výcviku Lešť na strednom Slovensku. Okrem nich už do krajiny v rámci vytváraného bojového zoskupenia dorazilo aj okolo 400 amerických, nemeckých a holandských vojakov. Spojenci na Slovensku umiestnili aj systém protivzdušnej obrany Patriot.

Spoločná aliančná jednotka

Český parlament v marci schválil, že Česko môže na Slovensko vyslať až 650 vojakov. Súčasťou mandátu je až 50 príslušníkov logistickej jednotky, ktorí majú na starosť prevádzku humanitárnej základne pre ukrajinských utečencov pri Liptovskom Mikuláši.

Okrem Česka, Spojených štátov, Nemecka a Holandska do spoločnej aliančnej jednotky, takzvanej bojovej skupiny, vyšlú svojich príslušníkov aj Poľsko a Slovinsko. Podobné bojové zoskupenia NATO vytvára kvôli ruskej invázii na Ukrajinu aj v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Už skôr po ruskej anexii Krymu vznikla v Pobaltí a v Poľsku.

Ďalšie dôležité správy

Minister sa rozhodol brániť a podal na Blahu žalobu.
Neprehliadnite

Na Slovensko prišli prví českí vojaci v rámci posilňovania hranice NATO, oznámil Naď