Nielen pri komerčných nehnuteľnostiach, ale aj v prípade bytových projektov sa u našich českých susedov začali robiť kalkulácie v európskej mene. Niektorí rezidenční developeri využívajú euro na krytie pripravovaných projektov kvôli nestabilnej korune a vysokým úrokovým sadzbám. Eurové financovanie pre svoj projekt nájomného bývania v Prahe už napríklad získala spoločnosť PSN, informoval portál e15.cz.

„Firmy hľadajú financovanie v eurách a nedivil by som sa, keby rezidenční developeri budúci rok začali písať cenníky v jednotnej európskej mene a následne prepočítavali na koruny podľa aktuálneho kurzu,“ hovorí Prokop Svoboda, majiteľ realitnej kancelárie Svoboda & Williams.

Stavitelia bytov tak nasledujú kancelársky trh, kde sú nájomné zmluvy kalkulované v eurách už bežnou praxou. Banky v eurách financujú obstaranie nehnuteľností, z prenájmov potom plynú eurové výnosy.

Veľká priepasť

Problémom je, že ostrý boj Českej národnej banky s infláciou vyhĺbil na domácom úverovom trhu priepasť medzi korunou a eurom. Strmý rast sadzieb v uplynulých mesiacoch totiž dramaticky predražil pôžičky v českej mene.

Pôžička v korunách vychádza štyrikrát drahšie než eurová a rozdiel v nákladnosti oboch mien sa ďalej prehlbuje. Stále viac českých firiem si preto radšej než v korunách požičiava v eurách.

„Preferovanie eurového financovania zo strany firiem je značné. Hlavnou motiváciou je vysoký rozdiel v úrokových sadzbách, konkrétne najvyšší za posledných 21 rokov,“ hovorí hlavný ekonóm J&T Banky Petr Sklenář.

Ide hlavne o nájomné

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa