Pred celoplošným testovaním sa obchodníci obávali núteného zatvárania prevádzok pre hroziaci nedostatok pracovníkov a žiadali vládu, aby si karanténu nevynucovala trestami. Poľnohospodári sa zasa strachovali, že im pracovníci v karanténe budú chýbať najmä pri živých zvieratách, o ktoré sa treba starať nepretržite a žiadali pre nich špeciálny režim.

Výsledky testovania antigénovými testami v celej krajine sú však pomerne priaznivé a obavy obchodníkov, potravinárov a agrofiriem sa nenaplnili.

Penam, pekaren Petrzalka
Neprehliadnite

Po obchodníkoch sa výpadku pracovnej sily obávajú aj agrofirmy. Chcú byť v špeciálnom režime

Z bleskového prieskumu, ktorý v pondelok urobila Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) medzi svojimi členmi, vyplýva, že sa im darí zabezpečiť plynulú výrobu potravín, hoci mali pripravené viaceré scenáre v prípade výpadku pracovníkov.

Do Tesca nastupuje 850 nových zamestnancov.
Zdroj: Tesco

Pozitívnych ľahko nahradili

„Ak boli niektorí zamestnanci pozitívni, tak ostali automaticky doma. Ich výpadok v práci nahradili firmy dočasným presunom zamestnancov z iných pracovných pozícií. Z prieskumu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory vyplýva, že bez výraznejších problémov fungujú napríklad hydinári, výrobcovia cukru, aj chovatelia dojníc,“ píše v tlačovej správe SPPK.

Napríklad Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora v Humennom, v ktorom je podľa Národného centra zdravotníckych informácií aktuálne asi tisícka infikovaných ľudí, informovala, že vo väčšine podnikov nedošlo k vážnym obmedzeniam. „Pozitívnych pracovníkov v živočíšnej výrobe nahradili ich kolegovia z rastlinnej výroby. Presun síce spomalí priebeh poľných prác, ale zabezpečenie živočíšnej výroby je prvoradé a neodkladné,“ uvádza komora.

miniBilla vo Valaskom
Neprehliadnite

Potravinári s rekordnými tržbami, ale menším ziskom

Spomedzi potravinárov sa obmedzenia výroby obávali najviac pekári, ktorí v prípade nutnosti avizovali zúženie svojho sortimentu iba na rožky a chlieb. K tomu však podľa Tatiany Lopúchovej zo Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov nemuseli pristúpiť. „Naši pekári sa pre istotu pripravili aj na väčšie výpadky zamestnancov. Dnes (v pondelok) odhadli, že do práce pre karanténu nenastúpilo približne jeden a pol percenta ľudí. Toto množstvo vedia bez problémov nahradiť, aj naďalej tak chlieb a pečivo vyrábame bez obmedzení a plynulo,“ informuje predsedníčka zväzu.

Výsledky testovania nemajú zásadný dopad ani na chod prevádzok či distribučných centier obchodných reťazcov združených v Slovenskej aliancii moderného obchodu (SAMO). „To znamená, že budeme schopní aj naďalej zásobovať ľudí na Slovensku potravinami a drogériou. Obchodníci prijali množstvo interných opatrení nad rámec nariadení Úradu verejného zdravotníctva, ktoré sa ukázali ako efektívne,“ konštatuje predseda SAMO Martin Krajčovič.

Problémy nehlási ani prezident Zväzu obchodu SR Martin Katriak, ktorý je zároveň členom vedenia siete COOP Jednota s menšími predajňami v regiónoch, kde by bol výpadok zamestnancov citeľnejší. „Doposiaľ, v pondelok na obed, takéto hlásenia nemáme,“ reagoval pre TREND M. Katriak.

Tesco, reportaz
Zdroj: Trend, Mano Strauch
Tesco, reportaz

Certifikáty nekontrolujú

Certifikáty s negatívnym výsledkom zákazníkom pri vstupe do obchodov kontrolovať nebudú. „Z praktického aj právneho hľadiska, vzhľadom na prijaté výnimky, nie je v našich možnostiach kontrolovať samotné certifikáty. Veríme však v zodpovedné správanie ľudí na Slovensku, zároveň aj v efektívne nastavenie systému kontroly zo strany štátu,“ uzatvára M. Krajčovič.

Kontroly negatívnych certifikátov po plošnom celoštátnom testovaní na nový koronavírus sú podľa reťazcov nereálne, respektíve nie je v ich kapacitných možnostiach dôsledne ich vyhodnocovať.

"Okrem certifikátu by sme totiž mali kontrolovať aj iné doklady, napríklad potvrdenia od lekára, že zákazník spadá pod stanovené výnimky, doklad o tom, že človek prekonal ochorenie Covid-19 za posledných 90 dní a iné," upozornila hovorkyňa spoločnosti Billa Kvetoslava Kirchnerová

Obchody počas prvej vlny pandémie.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Obchody počas prvej vlny pandémie.

„Nebudeme zákazníkov kontrolovať, či majú negatívny test na ochorenie Covid-19, pri vstupe do predajní však máme oznam o zákaze vstupu osôb okrem povolených výnimiek. Potraviny ako základnú životnú potrebu si môžu ísť do najbližších potravín zakúpiť aj ľudia, ktorí neboli otestovaní a teda nemajú certifikát," spresnila K. Kirchnerová.

Aj v Lidli, Tescu, alebo Kauflande sa spoliehajú najmä na zodpovednosť zákazníkov, na ktorú ich upozorňujú plagátmi. „V našich prevádzkach sa v záujme toho aplikujú mnohé opatrenia, na ktoré upozorňujeme plagátmi a výveskami pri vstupe do predajne," priblížila hovorkyňa Kauflandu Lucia Vargová. "Je zodpovednosťou každého jedného z nás rešpektovať nastavené pravidlá," uzatváraTomáš Bezák z Lidl.

Anketa
Mali by podľa Vás reťazce kontrolovať certifikáty z celoplošného testovania?
  • 4%
  • 96%