Vážnejšie hrozby pre jadrovú bezpečnosť než bývalá atómová elektráreň Černobyľ predstavuje ďalších 15 reaktorov v krajine. Všetky pracujú s aktívnym palivom.

Ruské sily prevzali kontrolu nad zaniknutou ukrajinskou jadrovou elektrárňou v Černobyle, čo vyvolalo špekulácie, že miesto, kde došlo v roku 1986 k úniku rádioaktivity, by mohlo byť opäť zdrojom nebezpečného incidentu.

Odborníci sa  viac obávajú 15 funkčných atómových reaktorov na Ukrajine, uvádza agentúra Bloomberg. Niektoré sú už pomerne staré a labilné. Ide o nemoderné sovietske modely, ktoré by z bezpečnostných dôvodov nemohli fungovať v Európskej únii.

Sú naplnené čerstvým jadrovým palivom, ktoré má potenciál premeniť regionálny požiar na kontinentálnu nočnú moru, ak zablúdená raketa, granát alebo sabotáž spôsobia bezpečnostný incident.

Silná závislosť na jadre

Ukrajina je silne závislá na  jadrovej energii – zastrešuje asi polovicu produkcie elektriny, tvrdí Svetová nukleárna asociácia (World Nuclear Association, WNA). Väčšinu jadrového paliva získavala ešte pred vojnovým  konfliktom z Ruska, ale túto závislosť znižuje nákupom paliva od spoločnosti Westinghouse.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa