Ceny uhlia v Európe stúpajú na mnohoročné rekordy. Zásoby uhlia v Európe sú najnižšie za niekoľko rokov a energetické spoločnosti sa kvôli rusko-ukrajinskej kríze a sankciám západných krajín na Rusko snažia získať akúkoľvek dostupnú alternatívu, uviedol server Montel News. Cena európskeho termínového kontraktu na uhlie API 2 sa dostala až na 436 dolárov za tonu, zatiaľ čo na začiatku roka predstavovala 119 dolárov za tonu. Ceny sú teraz najvyššie najmenej od polovice roku 2006.

Najväčší dodávateľ

Sankcie vyvolali obavy, či európske energetické podniky budú schopné získať uhlie z Ruska, ktoré je v Európe najväčším dodávateľom termálneho uhlia. To sa používa v uhoľných elektrárňach. Spotrebu regiónu pokrýva zo 60 až 70 percent. Vysoké ceny zemného plynu potom znamenajú, že je stále výhodnejšie spaľovať pri výrobe elektriny uhlia ako plyn.

„Energetické spoločnosti z EÚ - a dokonca aj (kupci) v Tichomorí - upúšťajú od nákupov nových ton ruského uhlia," uviedol analytik jednej z firiem obchodujúcich s uhlím. „Preto tu máte kupujúci, ktorí sa snažia nahradiť súčasné záväzky a snažia sa kúpiť viac uhlie z iných krajín."

Dostupnosť bola obmedzená

Analytik tiež upozornil, že dostupnosť ruského uhlia bola už obmedzená kvôli logistickým problémom súvisiacim s koronavírusovou pandémiou. Horšia bola aj dostupnosť uhlia z ďalších dôležitých krajín, ako je Kolumbia a Juhoafrická republika. Od minulého týždňa, keď Rusko napadlo Ukrajinu, sa však objavujú skutočné obavy ohľadom plnenia dodávok. Kupujúci z juhoeurópskych a stredomorských krajín sa tiež kvôli vojnovému konfliktu obávajú narušenia vývozu z prístavov pri Čiernom mori.

Podľa jedného z poľských obchodníkov zrejme Poľsko zavedie v reakcii na ukrajinskú inváziu zákaz na dovoz uhlia z Ruska. Zatiaľ síce žiadny zákaz nebol oficiálne oznámený, veľké spoločnosti sa ale podľa neho už zdráhajú nakupovať ruské uhlie.

Zákaz pre lode

Británia navyše v pondelok uvalila zákaz vstupu všetkých ruských lodí do britských prístavov. Nie je ale zatiaľ celkom jasné, do akej miery to ovplyvní dovoz uhlia.

Jeden z analytikov tiež poukázal na prepojenie trhu s uhlím a trhu s plynom v súvislosti s obavami, že na Ukrajine by mohol byť poškodený systém tranzitných plynovodov alebo že by ruský prezident Vladimir Putin zakázal vývoz. „Riziko odvety v podobe obmedzenia toku plynu je samozrejme spojené so (zvýšením ceny) uhlia," uviedol.

Európa a jej spojenci zaviedli proti Rusku sankcie za jeho inváziu na Ukrajinu. Sankcie sa zatiaľ nezameriavajú na konkrétne dodávky energií, zákaz účasti v globálnom platobnom systéme SWIFT ale pravdepodobne sťaží odberateľom zabezpečenie dovozu.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajina
Neprehliadnite

Ukrajinský konflikt naživo: Rating Ruska znížený na junk. Ropa ďalej rastie