Rasti nákladov na realizáciu stavieb nepoľavuje. Podľa posledných údajov Štatistického úradu SR stáli v máji materiály používané v stavebníctve až o 31,8 percenta viac, ako v rovnakom mesiaci minulého roka. Len v porovnaní s aprílom tak zdraželi o 2,5 percenta. Podobná situácia pretrváva aj v cenách za samotné stavebné práce. Tie boli v máji medziročne o 17,3 percenta drahšie. Vysoké náklady vytvárajú tlak na stavebné firmy, ktorým hrozí, že pokiaľ objednávatelia nezohľadnia cenový výkyv, pokračovanie v prácach sa stane stratovým.

Riešenie budúcich problémov

Po týždňoch príprav prišlo ministerstvo dopravy na konci júna s prvou časťou očakávaného riešenia. Vytvorilo takzvanú indexáciu cien, teda vzorec, ktorý by sa mali v budúcnosti štátni zadávatelia stavebných zákaziek zahrnúť do zmlúv. Metodické usmernenie, ktorým sa nový valorizačný vzorec zavádza, zaväzuje predovšetkým štátne firmy, v ktorých je akcionárom ministerstvo dopravy.

Pri nových stavebných zákazkách by ho teda mala začať používať napríklad Národná diaľničná spoločnosť, Slovenská správa ciest, alebo Železnice Slovenskej republiky, ktoré patria sú najväčšími zadávateľmi stavebných zákaziek v krajine. „Myslím si, že by to bola fajn inšpirácia aj pre samosprávy a iných obstarávateľov,“ apeluje minister dopravy A. Doležal. „Vyhnú sa tak dodatkom v budúcnosti,“ dodáva.

stavebniny
Neprehliadnite

Stavať nikdy nebolo ťažšie ako dnes. Chýbajú tehly aj murári

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa