Ceny ropy v stredu ráno výrazne klesli. Dôvodom je nárast ropných rezerv v USA, ktoré sú najväčším svetovým spotrebiteľom roky, a tlak na alianciu OPEC+, aby zvýšila dodávky na trh.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s decembrovým kontraktom sa o 8.42 h SEČ predával po 82,46 dolára (71,07 eura). To bolo o 1,45 dolára alebo 1,73 percenta menej ako v utorok (2. 11.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Kontrakt v utorok stratil 14 centov alebo okolo 0,2 percenta a uzavrel na 83,91 dolára za barel.

Januárový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent sa v stredu ráno o 8.42 h SEČ predával so stratou 1,27 dolára alebo 1,50 percenta po 83,45 dolára za barel.

„Ceny ropy klesajú, keď správa API ukázala nárast zásob ropy šiesty týždeň po sebe a Bidenova administratíva vyčerpala všetky možné výzvy na členov OPEC+, než otvorí strategické zásoby,“ uviedol analytik spoločnosti OANDA Edward Moya.

Americký prezident Joe Biden na klimatickom samite v Glasgowe obvinil za prudký nárast cien ropy a plynu neochotu Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) zvýšiť ťažbu.

Predstavitelia kartelu OPEC a jeho spojencov na čele s Ruskom, teda aliancie OPEC+, sa stretnú vo štvrtok a budú rokovať o ťažobnej politike. Vo všeobecnosti sa očakáva, že potvrdia doterajšie plány postupného mesačného zvyšovania dodávok.

OPEC, ropa
Neprehliadnite

Ceny ropy pokračujú v raste, vývoj ovplyvňujú obavy z nižšej ťažby