Ceny ropy uprostred týždňa klesli. Čínska vláda totiž podniká kroky na zníženie rekordných cien uhlia a zabezpečenie, aby bane ťažili na plné kapacity. Peking sa snaží zmierniť problémy s dodávkami elektriny. To malo za následok pokles cien uhlia a ďalších komodít v stredu ráno.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s novembrovým kontraktom sa v stredu o 7.46 h SELČ predával po 82,76 dolára (71 eur). To bolo o 20 centov alebo 0,24 percenta menej ako v utorok na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. WTI si v utorok pripísala 52 centov alebo okolo 0,6 percenta a uzavrela na 82,96 dolára za barel.

Decembrový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent sa v stredu o 8.03 h SELČ predával so stratou 39 centov alebo 0,46 percenta po 84,69 dolára za barel.

Čínska komisia pre národný rozvoj a reformy v utorok večer uviedla, že zníži ceny uhlia do rozumného pásma a že zasiahne proti všetkým nezrovnalostiam, ktoré deformujú trh, alebo špekuláciám na termínované kontrakty na uhlie.

Globálny nedostatok uhlia a plynu, ktorý spôsobil, že výrobcovia elektriny prechádzajú na diesel a vykurovací olej, však naďalej podporuje trh s ropou.

Vladimír Putin
Neprehliadnite

Putin: Ak Európa požiada, Rusko je pripravené zvýšiť dodávky plynu