Ceny ropy ráno pokračovali v raste, najmä vďaka očakávaniam, že počas v nadchádzajúcej letnej sezóny sa zvýši dopyt po pohonných látkach. Zisky však boli ohraničené vzhľadom na obavy z hroziacej platobnej neschopnosti USA. Zvyšuje sa aj tlak na ceny po tom, ako sa viacerí členovia aliancie OPEC+ dohodli na redukciách ťažby, ktoré sú účinné od 16. mája.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júli dosiahla do 6.64 h SELČ 76,15 dolárov (70,37 eura) za barel (159 litrov). Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 16 centov (0,21 percenta).

Cena americkej ľahkej ropy WTI s júnovým kontraktom dosiahla 71,99 dolára za barel, čo v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou predstavuje nárast o 44 centov (0,62 percenta).

V centre pozornosti investorov zostávajú rokovania o zvýšení dlhového stropu v Spojených štátoch, ktoré sú najväčším svetovým spotrebiteľom ropy. V prípade platobnej neschopnosti USA by nastala panika na finančných trhoch, čo by viedlo k prudkému nárastu úrokových sadzieb a prepadu dopytu po rope. Rozhovory medzi prezidentom Joeom Bidenom a predsedom Snemovne reprezentantov Kevinom McCarthym sa skončili na začiatku týždňa bez dohody, iba desať dní pred hroziacim štátnym bankrotom.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Ropa stagnuje, obavy o dlhový strop USA znižujú optimizmus ohľadom dopytu