Ceny ropy pokračujú v stredu v raste, prudký rast, ktorý zaznamenali v priebehu dňa, však vo večerných hodinách ovplyvnila informácia o výraznom raste zásob pohonných látok v USA. Navyše, zásoby ropy síce klesli, avšak v omnoho menšom rozsahu, než sa očakávalo. Na vývoj na trhoch pritom už vplýva nový variant koronavírusu omikron.

Času nebolo nazvyš a rozhodlo sa, že guma bude vznikať v továrni v Sarnii, keďže do hry vstúpila najmä blízkosť k ložiskám ropy a rafinériám. Potrebné boli aj obrovské množstvá studenej vody na chladenie zariadení vo fabrike a tie pre zmenu poskytovala rieka Saint Clair.
Neprehliadnite

Po tom, čo šéf Moderny spochybnil účinnosť vakcín proti omikronu, klesajú aj ceny ropy

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou vo februári dosiahla do 17.52 h SEČ 70,86 USD (62,63 eura) za barel (159 litrov). V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 1,63 USD (2,35 percenta).

OPEC a ďalší producenti sa dohodli na zvýšení produkcie
Neprehliadnite

Omikron porazil deltu a postavil OPEC aj trhy do pozoru

Cena americkej ľahkej ropy WTI s januárovým kontraktom dosiahla 67,62 USD za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 1,44 USD alebo 2,18 %. Počas stredajšieho obchodovania nakrátko vzrástla o viac než 4 percentá, neskôr však americké ministerstvo energetiky informovalo, že zásoby benzínu a ropných destilátov zaznamenali omnoho vyšší rast, než sa čakalo.

Aj v prípade Brentu sa rast ceny počas dňa spomalil. Za mesiac november však ceny WTI aj Brentu zaznamenali pokles, ktorý bol najprudší od nástupu pandémie nového koronavírusu v marci 2020. Cena ropy Brent klesla za november o 16 percent a cena WTI o 21 percent.

energia - solárne panely - veterná elektráreň - veterná turbína
Neprehliadnite

Kapacita pre výrobu energie z obnoviteľných zdrojov tento rok rekordne stúpne, predpovedá IEA

Americké ministerstvo energetiky v stredu informovalo, že zásoby benzínu za minulý týždeň vzrástli o 4 milióny na 215,4 milióna barelov. Analytici oslovení agentúrou Reuters pritom očakávali zvýšenie zásob iba o 29 000 barelov.

Podobne prudké zvýšenie zásob zaznamenali aj ropné destiláty, ktoré zahrnujú naftu a vykurovací olej. Zásoby vzrástli o 2,2 milióna na 123,9 milióna barelov, pričom analytici počítali s rastom o 462 000 barelov.

V kríze: Posledné zasadnutie koncernu OPEC sa skončilo pre spory Iránu so Saudskou Arábiou patom.
Neprehliadnite

Aliancia OPEC+ odložila plánované zasadanie o niekoľko dní