Ceny ropy v utorok mierne vzrástli. Podporuje ich vysoký dopyt, rovnako ako obmedzenie ponuky spôsobené sankciami na ruskú ropu.

Americká ropa WTI s júlovým kontraktom sa o 19.55 h stredoeurópskeho letného času predávala s plusom 77 centov alebo 0,70 percenta po 110,33 USD (104,58 eura) za barel (159 litrov). Augustový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent si polepšil o 24 centov alebo 0,21 percenta a predával sa po 114,37 USD za barel.

Oba referenčné druhy ropy sa minulý týždeň prudko oslabili, keď WTI padla o 9 percenta Brent o 7,3 percenta. WTI zaznamenala prvý pokles za 8 týždňov a Brent za 5 týždňov.

Šéf amerického koncernu Exxon Mobil Darren Woods očakáva, že situácia na ropnom trhu bude napätá 3 až 5 rokov. Šéf spoločnosti Vitol, ktorá obchoduje z energiami, Russell Hardy uviedol ako dôvod nízke investície a pokles produkčných kapacít.

Ďalšie dôležité správy

KK36 Odessa - Na snímke slnko zapadá za ropným vrtom v texaskom meste Odessa 7. marca 2022. Ceny ropy pokračujú v raste. Spojené štáty sú totiž o niečo bližšie k zákazu dovozu ruskej ropy. To by zvýšilo tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý rozpútal vojnu proti Ukrajine. Moskva ju totiž financuje prevažne z vývozu fosílnych palív. FOTO TASR/AP
A pump jack operates as the Sun begins to set on the western horizon Monday, March 7, 2022, near Pleasant Farms, an unincorporated community
Neprehliadnite

Sankcie západu zatiaľ nepredstavujú pre Moskvu výraznú prekážku