Medziročná energetická inflácia v EÚ dosiahla minulý mesiac hodnotu 41,1 percenta, čo predstavuje nárast o 14,1 percentuálneho bodu od začiatku tohto roka.

Pri rozčlenení „energií" na jednotlivé podkategórie vidíme, že najväčší nárast inflácie zaznamenáva plyn, ktorého európsky priemer sa v júni vyšplhal na úroveň 51,4 percenta, čo predstavuje nárast o 10,7 percentuálneho bodu od januára 2022. Plyn v Európe zdražel v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu, keďže blok, ktorý je zvyčajne veľmi závislý od ruského plynu, hľadá energiu inde. Tento zvýšený dopyt spôsobil prudký nárast cien, čo priamo zasiahlo spotrebiteľov.

Ako uviedla agentúra Reuters, v Nemecku môže teraz priemerná štvorčlenná rodina očakávať, že za plyn zaplatí dodatočných 480 EUR ročne po zavedení dodatočnej dane zo spotreby plynu, ktorá má pomôcť pokryť náklady na nahradenie ruských dodávok. Vláda však zavedie nové opatrenia pomoci, aby čiastočne zmiernila tlak na spotrebiteľov.

Pohonné látky - vrátane benzínu, nafty a ďalších palív - dosiahli minulý mesiac infláciu 45,2 percenta. Tieto údaje prichádzajú v čase, keď veľké ropné spoločnosti zverejnili svoje finančné správy za 2. štvrťrok, v ktorom spoločnosti ako Exxon, BP, Shell a Saudi Aramco dosiahli obrovské zisky. Prudký nárast cien zaznamenala aj elektrická energia, ktorá v júni dosiahla 29,7-percentnú mieru inflácie. Dôvodom je viacero faktorov vrátane vysokých teplôt a nezvyčajne suchej zimy a jari, ktoré viedli k suchu a prispeli k zníženiu spotreby jadrovej a vodnej energie.

Infographic: Energy Prices Keep Climbing in the EU | Statista You will find more infographics at Statista

Podľa Eurostatu je miera inflácie v prípade energií najvyššia od roku 1997, keď bol prvýkrát zverejnený harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP).

Ďalšie dôležité správy