Zastropovanie cien ruskej ropy môže fungovať len po zapojení ďalších krajín mimo skupiny veľkých ekonomík G7, rokovania však pokračujú. Dnes to na tlačovej konferencii povedal nemecký kancelár Olaf Scholz.

Cenový strop pre ruskú ropu na júnovom summite G7 v Bavorsku navrhli Spojené štáty, chcú tým Moskve zabrániť zarábať na vysokých cenách energetických surovín a financovať tak svoju inváziu na Ukrajinu.

Určenie hornej hranice cien ruskej ropy, za ktorú by Moskva mohla svojim odberateľom surovinu predávať, na summite podporil francúzsky prezident Emmanuel Macron. Poznamenal však, že pre fungujúce stanovenie maximálnych cien je potrebné rozšíriť alianciu kupujúcich.

Scholz vtedy zastropovanie označil za veľmi náročný projekt, ktorý treba najskôr dobre pripraviť vrátane potrebných mechanizmov, aby mohol vôbec fungovať.

V záverečnom komuniké sa však krajiny G7 zaviazali, že možnosť cenových stropov preveria. G7 tvorí Británia, Francúzsko, Taliansko, Japonsko, Kanada, Nemecko a USA, rokovaní sa tradične zúčastňujú aj zástupcovia Európskej únie.

Scholz dnes svoje stanovisko zo summitu G7 zopakoval. „Cenový strop môže fungovať len na celosvetovej úrovni. Intenzívne o tom ale rokujeme," povedal.

Ďalšie dôležité správy