Predpovede energetických analytikov o tom, s akou rýchlosťou porastie cena elektriny v Európe, sa mýlili. Na vine je predovšetkým rastúca cena emisných povoleniek a podcenenie investícií do obnoviteľných zdrojov. Upozorňuje na to portál hn.cz.

Problémy v celej Európe

BloombergNEF v marci odhadoval, že cena povoleniek oxidu uhličitého dosiahne šesťdesiat eur za tonu v roku 2024, no teraz sa hovorí o sume 65 eur do konca roka.

Obavy a téma vysokých cien elektriny sa objavujú vo viacerých európskych krajinách. V Poľsku môže situácia prispieť k tomu, že vládni konzervatívci vyhlásia predčasné voľby, aby ich neskôr voliči nespájali s dopadom vysokých cien.

V Španielsku sa cena energií tento rok už strojnásobila. Vláda Pedra Sáncheza dokonca dočasne zastavila platbu daní z elektriny.

Boj proti klimatickým zmenám práve s odkazom na vysoké ceny elektriny spomenul v Nemecku aj kandidát na kancelára Olaf Scholz. O probléme sa diskutuje aj vo Francúsku či Belgicku. 

Podpredsedníčka Európskej komisie pre digitalizáciu Margrethe Vestagerová
Neprehliadnite

Júl bol horúci, no optimizmus firiem schladil. A Brusel založí biznisu nové putá - zákonom o AI

Plán Fit for 55

Európsky parlament v utorok začne diskusiu o pláne Európskej komisie nazvanom Fit for 55. Jeho zámerom je prispôsobiť politiku EÚ v oblasti klímy, energetiky, využívania pôdy, dopravy a daní zníženiu čistých emisií skleníkových plynov do roku 2030 najmenej o 55 percent v porovnaní s úrovňami z roku 1990.

Nové návrhy komisie umožnia zrýchlenie procesu znižovania emisií skleníkových plynov v nasledujúcom desaťročí. Kombinujú obchodovanie s emisiami na nové odvetvia so sprísnením už existujúceho systému EÚ v tejto oblasti. Požadujú tiež intenzívnejšie využívanie obnoviteľnej energie, vyššiu energetickú účinnosť, rýchlejšie zavedenie druhov dopravy s nízkymi emisiami a infraštruktúry a palív na ich podporu, zosúladenie daňových politík s cieľmi Európskej zelenej dohody, opatrenia na zabránenie úniku uhlíka, ako aj nástroje na ochranu a rast prírodných ekosystémov zachytávania uhlíka.

Obavy zo sociálnych a politických následkov v júli vyjadrila tretina členov Európskej komisie, keď prijímali plán Fit for 55. Neodhadli však, že nespokojnosť voličstva sa objaví tak skoro. Na papieri môžu zmeny vyzerať skvelo, no môžu naraziť na nedostatok zrozumiteľného vysvetlenia zo strany politikov a elít.

KK14 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová hovorí počas tlačovej konferencie v sídle Európskej únie v Bruseli 14. júla 2021. Európska komisia (EK) v stredu predložila ambiciózny legislatívny balík s označením
Neprehliadnite

Európska komisia navrhuje znížiť emisie CO2 o 55 percent do roku 2030