Cena bitcoinu v piatok ráno klesla, dôvodom bol opäť Muskov tweet, v ktorom signalizoval, že jeho láska k najväčšej a najznámejšej kryptomene sa skončila. Šéf Tesly Elon Musk zverejnil tweet s memom rozchádzajúceho sa páru a hastagom #Bitcoin a emoji zlomeného srdca. Podobne ako v minulosti mal jeho tweet vplyv na bitcoin, ktorý ráno strácal takmer šesť percent a podľa Coin Metrics sa okolo 9. h SELČ predával po 36 432 dolárov (29 894 eur). Oslabili sa aj ďalšie kryptomeny, ethereum kleslo o sedem percent na 2 600 dolárov a dogecoin, ktorý pôvodne vznikol ako vtip a je aktuálne obľúbenou Muskovou virtuálnou menou, padol o osem percent približne na 0,36 dolárov.

Cena bitcoinu od začiatku roka prudko kolíše. V apríli sa dostala na nový rekord takmer 65-tisíc dolárov. V polovici mája sa dostala pod veľký tlak a padla takmer na 30-tisíc dolárov. Aktuálne sa pohybuje viac než 40 percent po svojím historickým maximom, aj keď stále o 30 percent vyššie v porovnaní so začiatkom roka.

Na snímke Tomáš Kulich, CTO spoločnosti Vacuumlabs.
Neprehliadnite

Bitcoin je zraniteľná výbehová technológia, má nedostatky

Aj májový výpredaj spustili Muskove vyjadrenia. Musk na Twitteri 12. mája uviedol, že Tesla prestáva prijímať bitcoiny pri platbách za svoje elektromobily. Dôvodom mala byť vysoká spotreba elektriny pri ťažbe bitcoinu a jej negatívne environmentálne následky. Tesla pritom ohlásila akceptáciu bitcoinu len necelé dva mesiace predtým.

Tlak na bitcoin a ďalšie kryptomeny potom zvýšili opatrenia Číny, ktorá zakázala finančným inštitúciám a sprostredkovateľom platieb poskytovať služby súvisiace s transakciami s kryptomenami. Banka JPMorgan tento týždeň uviedla, že inštitucionálni investori sa nesnažia využiť aktuálne oslabenie bitcoinu na nákup, a signalizovala, že jeho cena zrejme ešte bude klesať.