Svetový vývoz polovodičov do Ruska po uvalení západných sankcií v dôsledku invázie Moskvy na Ukrajinu klesol o 90 percent. Uviedla to dnes americká ministerka obchodu Gina Raimondová. Informovala o tom agentúra Reuters.

Na výročnej konferencii svojho rezortu Raimondová tiež uviedla, že obmedzenia uvalené na ruské letecké odvetvie znížia jeho schopnosť generovať tržby a podporovať vojenské letectvo. „Rusko môže byť v nasledujúcich štyroch rokoch nútené postaviť mimo prevádzky polovicu až dve tretiny svojich komerčných lietadiel, aby ich mohlo využiť pre náhradné diely," dodala.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena v utorok zaradila päť čínskych spoločností na čiernu listinu pre údajnú podporu priemyselnej základne ruského vojska a obrany.

Západné štáty reagovali na ruskú inváziu na Ukrajinu okrem iného sankciami na viaceré ruské spoločnosti a oligarchov. Washington prisľúbil, že bude ich dodržiavanie pozorne sledovať a dôsledne vymáhať.

Americká ministerka obchodu dnes zdôraznila, že ak čínsky výrobca SMIC dodáva čipy do Ruska, Spojené štáty ho „zatvoria". „Čo keď sa zistí, že SMIC alebo iné čínske polovodičové spoločnosti dodávajú čipy do Ruska?" položila otázku Raimondová. „Zavrieme ich, čo môžeme, pretože takmer všetky čipy na svete i v Číne sa vyrábajú s použitím amerického vybavenia a softvéru, a ja plánujem tento záväzok splniť, ak to bude potrebné," povedala.

Ďalšie dôležité správy

WA 2 Petrohrad - Nákladná loď kotví v prístave v ruskom meste Petrohrad v piatok 24. júna 2022. Loď bude prepravovať tovar medzi Petrohradom a Kaliningradskou oblasťou, ktorá je exklávou Ruska. Tovar, ktorého tranzit cez Litvu do ruskej Kaliningradskej oblasti je pre sankcie Európskej únie zakázaný, je možné
Neprehliadnite

EÚ chce kompromis, tranzit do Kaliningradu by sa mal vrátiť do normálu