Prehrávame boj s pandémiou, potrebujeme lockdown, vyhlásila v utorok po návšteve nemocnice v bratislavskom Ružinove prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Alarmujúci stav

Mal by sa podľa nej dotknúť všetkých. Hovorí o potrebe zmeny prístupu. Poukázala na množstvo hospitalizovaných, obetí, ale aj vyčerpaných zdravotníkov. Vyzvala na stopnutie šírenia ,,bludov o covide".

Hlava štátu hovorí o alarmujúcom stave. Priznáva, že lockdown je nepopulárne opatrenie, považuje ho ale za ,,absolútne nevyhnutné".

,,Sme na tom tak zle, že takéto opatrenie, ktoré odborníci odporúčajú, sa musí dotknúť všetkých," dodala. Pripustila, že takéto opatrenie je  neférové voči ľuďom, ktorí sa správali zodpovedne, dodržiavali opatrenia a dali sa zaočkovať.

Najhorší na svete

,,Sme najhorší v počte novonakazených ľudí na milión obyvateľov. Neviem, čo ešte viac treba urobiť preto, alebo čo viac treba počuť a vidieť na to, aby sme zmenili prístup," povedala.

Počet nakazených v Poľsku sa aktuálne každý týždeň zdvojnásobuje.
Neprehliadnite

Slovensko má svetovo najväčší 7-dňový priemer nových prípadov covidu-19 na počet obyvateľov

Poukázala pritom na ľudí zomierajúcich na umelých pľúcnych ventiláciách s ochorením covid-19, ale aj na iné diagnózy, na vyčerpaný zdravotnícky personál.

Verí, že keď nepriaznivá situácia pominie, zodpovednosť ľudí sa následne zohľadní. Prezidentka je taktiež sklamaná z toho, že zdravotnícky personál musí napriek obrovskej snahe čeliť vyhrážkam a nenávisti. Ľudí vyzýva, aby ,,prestali tliachať o covide a začali počúvať odborníkov".

Nepredstaviteľné situácie

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) po návšteve najväčšej slovenskej nemocnice, Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB), povedal, že slovenskí zdravotníci zažívajú situácie, ktoré sú už neprijateľné. Niektoré veci sú pre neho ,,nepredstaviteľné".

,,Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí sa o našich pacientov starajú, či sú to lekári a sestry v nemocniciach, v ambulanciách, príslušníci záchranných zdravotníckych služieb, epidemiológovia, laboranti a všetci tí, ktorí denno-denne bojujeme za zachovanie funkčnosti zdravotníckeho systému a za to, aby sa naše zdravotníctvo mohlo znovu nadýchnuť, a takisto celý štát," zhodnotil.

Lengvarský však na otázky, či v stredu na rokovanie vlády príde s návrhom na lockdown, neodpovedal. Rovnako tiež nechcel informovať o výsledkoch rokovaní s koaličnými partnermi.

Riaditeľ UNB Roland Schaller po návšteve prezidentky Zuzany Čaputovej a ministra zdravotníctva povedal, že si ich podporu vážia. Pripomenul, že personál nemocnice tvoria matky a živitelia rodín, ktorí sa musia starať aj o svoje vlastné rodiny. Poďakoval im za ich  prácu.

koronavírus
Neprehliadnite

Covid-19: Počet hospitalizácií na Slovensku prudko vzrástol, pribudli aj desiatky úmrtí

Viac o téme: Covid-19