Prezidentka SR Zuzana Čaputová darovala pápežovi Františkovi symbolický peceň chleba, knihu, ale aj med z Prezidentskej záhrady.

Pápež nechce, aby politici skrývali, aký je skutočný život na Slovensku.
Neprehliadnite

Pápež František na Slovensku: Stretol sa s Čaputovou, Hegerom a navštívil aj Luník IX

Súčasťou jej darov je tiež nabíjacia stanica pre elektromobily, ale aj medicínske vybavenie určené na pomoc v najchudobnejších častiach sveta prostredníctvom vatikánskych organizácií. 

Chlieb ako symbol spájania

Symbolickým darom prezidentky Svätému Otcovi je chlieb. „Keďže chlieb vzniká z mnohých zŕn, aj v starokresťanskej modlitbe sa spomína ako symbol spájania. Chlieb je zároveň symbolom života, ľudskej práce a dobrých skutkov," zdôvodnil hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Ako prebiehala cesta pápeža Františka na Slovensku?

12. septembra - Pápež František priletel na Letisko M. R. Štefánika a neskôr sa stretol s predstaviteľmi Ekumenickej rady cirkví na Slovensku
13. septembra - Prezidentka Čaputová oficiálne privítala hlavu katolíckej cirkvi. Pápež František sa stretne s Eduardom Hegerom aj Borisom Kollárom
14. septembra - Pápež František sa letecky presunul na východ Slovenska, kde navštívi Luník IX a odslúži omšu. 
15. septembra - V Národnej svätyni v Šaštíne prebehlo na záver stretnutie a omša s pápežom Františkom

Darovaný chlieb upiekli v trnavskej pekárni Chlieb náš. Uložený bol v prútenom košíku, ktorý uplietol majster ľudovej umeleckej výroby Pavol Vrtich z Nového Mesta nad Váhom z lúpaného prútia a prikrytý paličkovanou čipkou z Ústredia ľudovej umeleckej výroby v Bratislave. Vzor ružice na nej má pôvod v obci Slovenský Grob. Prikrývku navrhla výtvarníčka Božena Janeková v roku 1987.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v pondelok darovala pápežovi Františkovi symbolický peceň chleba (na snímke), ale aj med z Prezidentskej záhrady. Súčasťou jej darov sú tiež nabíjacie stanice pre elektromobily, ale aj medicínske vybavenie pre vatikánsky fond, ktorý pomáha v boji proti pandémii v najchudobnejších častiach sveta. Pápežovi ich prezentovala počas pondelkového stretnutia v Prezidentskom paláci. Bratislava, 13. septembra 2021.
Zdroj: Kancelária prezidentky SR

Ďalším darom je kniha Reštaurovanie od akademickej maliarky Márie Bidelnicovej. V rámci reštaurátorskej práce sa zameriava na obnovu sakrálnych pamiatok, ktorá sprítomňuje umelecké poklady a vieru dávnych majstrov. Približuje rôzne reštaurátorské postupy a techniky na dielach od gotiky až po súčasnosť.

Pápež František na Slovensku
Neprehliadnite

Pápež František jazdí po Slovensku bezemisne – na elektrických škodovkách Enyaq iV

„Keďže prezidentku SR a pápeža Františka spája vzťah k životnému prostrediu a obaja opakovane pripomínajú riziká spojené s klimatickými zmenami a naliehavosť klimatickej krízy, medzi darmi je aj nabíjacia stanica od slovenskej startupovej firmy AgeVolt z Bratislavy, ktorú budú môcť vo Vatikáne používať na dobíjanie elektromobilov," priblížil Strižinec.

Výrobok je čiastočne z recyklovaných materiálov. Flexibilitou a riadenou umelou inteligenciou prispieva k znižovaniu emisií oxidu uhličitého.

Pandémia ovplynila aj dary

Prezidentka sa rozhodla tiež podporiť Vatikánsku komisiu pre Covid-19 a Fond pápežských misijných diel, cez ktoré je financovaný boj s pandémiou v chudobnejších štátoch v Afrike, Ázii, Latinskej Amerike a Oceánii. Rovnako pomáha aj ľuďom bez domova a iným marginalizovaným skupinám. Darovala im zdravotnícke pomôcky a prístroje.

Pápež František na stretnutí s členmi Ekumenickej rady cirkví v Bratislave 12. septembra 2021
Neprehliadnite

Pápež na stretnutí so zástupcami nekatolíkov v Bratislave vyslal silný signál za ekumenizmus

Súčasťou medicínskeho vybavenia je pľúcny ventilátor od spoločnosti IPM Chirana, ktorý sa skladá z 1200 komponentov riadených umelou inteligenciou. Je navrhnutý tak, aby pacientovi poskytol individualizovanú pomoc podľa stavu jeho pľúc. Firma poskytne prístroj a vyškolí personál v zariadení podľa výberu Svätej stolice.

Medzi darmi je aj 14 germicídnych žiaričov od spoločností Microwell v Šali, Nexa v Piešťanoch a Unizdrav v Prešove, 98-tisíc špeciálnych injekčných striekačiek od spoločnosti Chirana T Injecta, ktoré sa používajú na očkovanie proti Covid-19, 108-tisíc ochranných rúšok od firmy Vidra zo Žiliny a 40 kartónov dezinfekčných prostriedkov od firmy Banchem z Dunajskej Stredy. Tradičným darom prezidentky je aj med od včiel z úľov v Prezidentskej záhrade.

Darom pápeža je medaila 

Pápež František daroval prezidentke SR Zuzane Čaputovej na pondelkovom stretnutí medailu, ktorá odkazuje na prebiehajúcu návštevu Slovenska. V strede medaily je zobrazená Panna Mária, patrónka Slovenska. V pozadí je dvojkríž, ktorý patrí k symbolom krajiny. Pastoračnú cestu Svätého Otca pripomína aj dátum a text na okraji medaily.

Ako TASR informovali z Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska (KBS), medzi tradičné symbolické predmety spojené s apoštolskými cestami pápežov patrí i pamätná medaila. „Slúži ako dar Svätého Otca pre vybrané osoby, s ktorými sa stretne, i ako pamiatka pre históriu," uviedli z KBS. Autorkou pamätnej medaily pastoračnej návštevy pápeža Františka v dňoch 12. - 15. septembra na Slovensku je talianska umelkyňa Daniela Longová, z dielne ktorej pochádzajú i medaily jeho predchádzajúcich apoštolských ciest, ako aj niektorých ciest Benedikta XVI.

Viac o téme: Pápež František