Štát oznámil, že testovať vlastných zamestnancov antigénovými testami miesto celoplošných testov môžu až na pár výnimiek iba spoločnosti s počtom zamestnancov väčším ako 4-tisíc. Takýchto firiem je pritom na Slovensku do desať.

Spoločnosti ako Volkswagen alebo US Steel oznámili, že túto možnosť využijú. Iné, keďže majú roztrúsené pracoviská, to realizovať nedokážu.

Testovanie zamestnancov a ich rodinných príslušníkov bude veľkou pomocou, keďže firmy si proces dokážu naplánovať a zamestnanci tak nebudú musieť čakať v dlhých radách, čím im hrozí okrem iného aj riziko nákazy covidom.

Výhody to bude mať aj pre firmy. Existuje veľká neistota, koľko z ich pracovníkov sa nedostaví do práce, keďže buď budú mať pozitívny test, na testovanie neprídu, ale naň dokonca ani nebudú môcť prísť, ak sa odberové miesta kapacitne zaplnia.

Práve preto mnohé firmy požiadali poskytovateľov zdravotných služieb, aby antigénové testovanie realizovali v ich priestoroch, pred ale aj počas celoplošného testovania. Štát však túto požiadavku zamietol.  

Karlubik Roman, prezident Chemickeho a farmaceutickeho zvazu priemyslu SR
Neprehliadnite

Karlubík: Sme si takmer istí, že po víkendovom testovaní nastanú problémy

Desiatkam či stovkám firiem zakázal možnosť dať si otestovať svojich zamestnancov samostatne. Pritom by tým odľahčil svoje vlastné kapacity, ktoré sú viac než napnuté. Aj kvôli nedostatku personálu Igor Matovič v stredu oznámil, že ruší testovanie na hraniciach.

Dôvod takéhoto konania nepozná nikto, ani Ernest Caban, CEO spoločnosti Záchrannná zdravotná služba SR. Podľa E. Cabana sú profesionálni zdravotníci, ktorí vykonávajú odbery každodenne plne vybavení a schopní ich rýchlo a kvalitne realizovať aj počas celoplošného testovania.

Zároveň nemajú problém certifikáty vystavovať a dáta posielať do NZCI. Napriek tomu im štát neumožnil testovanie pre väčšinu slovenských firiem.

Ľuďom, ktorí sa chcú vyhnúť sankciám, tak neostane nič iné, ako čakať v dlhých radoch a veriť, že sa na rad úspešne dostavia.

Ernest Caban hovorí viac v priloženom videu. 

Stanovisko ministerstva vnútra
Z logistických dôvodov (limitované kapacity síl a prostriedkov OS SR a iných rezortov, nedostatok času na rozvoz) nie je možné vyhovieť menším firmám t.j. firmám s počtom zamestnancov menej ako 4000. Naďalej však platí, že spomínané firmy a subjekty majú možnosť realizovať pretestovanie na vlastné náklady. Ako náhrada certifikátu s negatívnym výsledkom z celoplošného testovania budú akceptované negatívne výsledky RT-PCR testov za predpokladu, že výsledok testu zamestnanec obdrží v časovom intervale, ktorý je vymedzený dňom 31. 10. 2020 (sobota) až 1. 11. 2020 (nedeľa), a k pretestovaniu dôjde s presným týždenným odstupom.