Popradskú značku Tatramat slovenskí spotrebitelia dobre poznajú. Jeho predchodcom bol podnik založený v roku 1845 Carlom Augustom Scholzom. Vyrábal klince a česadlá pre dobytok a kone. Po druhej svetovej vojne pribudli smaltované nádoby, sudy či riad. V druhej polovici dvadsiateho storočia sa firma následne preslávila výrobou práčiek a práve s týmto artiklom si ju spotrebitelia nielen na Slovensku spájajú najviac.

Predchodca Tatramatu, podnik založený v 19. storočí.
Zdroj: Tatramat
Predchodca Tatramatu, podnik založený v 19. storočí.

Nový majiteľ, nové časy

Práčky sa v deväťdesiatych rokoch stali doménou spoločného podniku s americkou firmou Whirlpool. Táto pôvodne dcérska spoločnosť Tatramatu sa následne špecializovala na bielu techniku a dodnes vyrába práčky, hoci ju časom plne ovládol Whirlpool. Materský Tatramat sa zameral na výrobu elektrických ohrievačov.

V roku 2004 vstúpil do Tatramatu nemecký koncern Stiebel Eltron a v Poprade zriadil výrobu tepelných čerpadiel, stále pod značkou Tatramat. Tá sa však k 1. aprílu 2020 zmenila a podnik prevzal meno svojho majiteľa, čím sa proces jeho začlenenia do medzinárodnej skupiny zavŕšil. Pod Tatrami tak už nevyrába Tatramat, ale Stiebel Eltron Slovakia.

Podľa konateľa spoločnosti Petra Štrbiana bol podnik v dobe, kedy sa stal súčasťou medzinárodného koncernu, v dobrej kondícii. Výrobné produkty si na Slovensku a v Českej republike urobili dobré meno a veľká časť z nich šla dokonca na export do západnej Európy. „Pri rastúcej konkurencii a nových výzvach na trhu však stále šlo o malú lokálnu firmu, ktorá do budúcnosti potrebovala silného partnera,“ spresňuje konateľ.

Dominujú tepelné čerpadlá

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa