P. Tóth sa mal podľa Denníka N polícii priznať, že ho M. Kočner platil za sledovanie minimálne piatich slovenských novinárov, vrátane zavraždeného J. Kuciaka. Podnikateľ to odôvodnil tak, že chce pripraviť špeciálnu diskreditačnú kampaň o novinároch, ktorá by sa týkala aj ich súkromia.

Ďalšími sledovanými novinármi majú byť reportér Aktualít Marek Vagovič, reportér denníka SME Adam Valček, šéfredaktor časopisu .týždeň Štefan Hríb a redaktorka Denníka N Monika Tódová. Povedal, že sledovaných novinárov bolo viac, mená však odmietol prezradiť.

Na políciu prišiel sám niekoľko dní po policajnom zásahu News voči Tomášovi Sz., Miroslavovi M., Zoltánovi A. a Alene Zs. Od M. Kočnera mal dostať každý mesiac tisíce eur. Z akcií robil fotografie, videá a analýzy.

Po vražde J. Kuciaka a jeho partnerky sa P. Tóth podnikateľa opýtal, či s tým má niečo spoločné. M. Kočner to poprel. Policajtom povedal, že to mu ako vysvetlenie stačilo, a preto nešiel hneď na políciu.

Bývalý novinár a agent SIS Tóth pre Kočnera sledoval Kuciaka a ďalších novinárov

Október 1995 - Zľava Peter Tóth z denníka Sme, Michal Kováč ml. a jeho slovenský právny zástupca Ján Havlát Zdroj: TASR

Portál Aktuality.sk pred pár dňami poukázal, že J. Kuciaka pred vraždou sledoval profesionál. Vyplývať to malo z uznesenia Najvyššieho súdu. Alena Zs. odovzdala komplicom mobil, v ktorého galérii boli videá, fotky a údaje o bydlisku týkajúce sa J. Kuciaka. Profil zavraždeného novinára vypracoval zrejme profesionál, novinár alebo súkromný policajt, napísal podľa Aktualít v súvislosti s odôvodnením väzby pre Alenu Zs. špecializovaný trestný súd.

„K dnešnej informácii, že Peter Tóth mal vypovedať v zmysle, že sledoval pre Kočnera Jána Kuciaka, Mareka Vagoviča, Adama Valčeka, Moniku Tódovú a ďalších, je zvláštne, že sa rozhodol vypovedať až cca 9 mesiacov od vraždy,“ uviedol šéfredaktor Aktuality.sk Peter Bárdy. „Zjavne si už vyhodnotil nielen riziká, ale aj ciele, ktoré tým chce dosiahnuť. Tóth a jemu podobní robil to, čo robila komunistická ŠtB, sovietska KGB alebo Mečiarova SIS... Hlavne v kontexte, že voľakedy bol sám novinárom. Voľakedy dávno...“ doplnil.

V marcovom texte v denníku Pravda sa P. Tóth ako novinár venoval politickej situácii na Slovensku po vražde J. Kuciaka. Tvrdil, že motív činu nie je potvrdený, a je tak mravne neakceptovateľné hádzať vinu, čo i len politickú, na kohokoľvek. Hovoril o protestoch ako o davovej psychóze a kritizoval iniciatívu Za slušné Slovensko.

Aktualizované o 20:59 - Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa zatiaľ k údajnému sledovaniu novinárov zo strany exnovinára a bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Petra Tótha vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nevyjadruje.

„Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie sa nebudeme k veci vyjadrovať ani komentovať informácie z neoverených zdrojov. Informácie budú médiám poskytnuté, keď to bude vzhľadom na procesnú situáciu možné tak, aby nebolo sťažené alebo zmarené vyšetrovanie,“ uviedla v pondelok pre TASR hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

P. Tóth zverejnené informácie odmietol a tvrdí, že denník klame a skresľuje informácie. Zdrojom novinárky vraj môže byť podľa P. Tótha advokát poškodených. Tvrdí, že výpoveď s jeho menom a podpisom vo vyšetrovacom spise nie je a jeho priznanie neexistuje.