Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v nedeľu poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb. Urobil tak po zverejnení exit pollov, podľa ktorých vyhral nad svojou pravicovou vyzývateľkou Marine Le Penovou. Jeho reči predchádzala hymna Európskej únie, informuje osobitná spravodajkyňa TASR Barbora Výrostková.

„Ďakujem, ďakujem, priatelia!" oslovil Macron zhruba tisícku podporovateľov z pódia pod Eiffelovou vežou vo francúzskej metropole Paríž. V príhovore uviedol, že sa bude snažiť o „nezávislejšie Francúzsko a silnejšiu Európu," pričom zdôraznil aj zelené smerovanie krajiny. Francúzom prisľúbil „novú éru."

Vo svojej približne dvadsať minút trvajúcej reči poďakoval nielen tým, čo ho volili, lebo súhlasia s jeho názormi, ale aj tým, ktorí ho volili, aby „zahatali cestu extrémnej pravici." Staronový prezident tak narážal na svoju populistickú protikandidátku Marine Le Penovú, ktorá získala podľa odhadov len 41,2 percenta odovzdaných hlasov.

„Už nie som kandidát, ale som prezident všetkých Francúzov," povedal Macron. Zároveň prisľúbil voličom Marine Le Penovej, že pri vládnutí zohľadní aj ich názor.

Macron svoj program označil ako humanistický, sociálny a ekologický. Vyhlásil, že sa bude snažiť o spravodlivejšiu spoločnosť a o rovnosť medzi mužmi a ženami.

V súvislosti s vojnou na Ukrajine Macron povedal, že francúzska verejnosť čelí ťažkým časom pochybností a rozdeľovania. „Vojna na Ukrajine nám pripomína, že v tragických časoch je nutné sa spojiť," vyhlásil Macron.

Na záver svojej reči prisľúbil, že nasledujúcich päť rokov bude slúžiť Francúzsku a francúzskej mládeži. Volebný večer bol ukončený spievaním francúzskej hymny v podaní Farrah El Dibaniovej, speváčky Národnej opery v Paríži.

Ďalšie dôležité správy

PK 9 Mulhouse - Súčasný francúzský prezident a prezidentský kandidát Emmanuel Macron sa prihovára podporovateľom a lekárskemu tímu počas návštevy rehabilitačného tréningového centra Alister v meste Mulhouse na východe Francúzska v utorok 12. apríla 2022. Proeurópsky francúzsky prezidentský kandidát Macron a krajne pravicová, protiimigračná politička Marine Le Penová sa stretnú 24. apríla v druhom kole prezidentských volieb. FOTO TASR/AP

Current French President and centrist presidential candida
Neprehliadnite

Macron porazil Le Penovú a zostáva prezidentom Francúzska