Šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO) nie je vo svojej funkcii výrazný. Nepočúva odborníkov a spolčil sa s rôznymi neziskovými organizáciami. Tvrdí to podpredseda strany Smer-SD Richard Takáč, člen Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Budaj má podľa opozičného poslanca Takáča slabé slovo vo vláde. Mnoho vecí, ktoré plánoval, sa nevošli do rozpočtu na tento rok. „Zrušili mu napríklad návrh zákona o Environmentálnom fonde či návrh zákona o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia. Hoci sa veľmi usiloval o zonáciu Tatranského národného parku a Muránskej planiny, ani tie sa neuskutočnili," skonštatoval pre TASR.

Na snímke minister životného prostredia SR Ján Budaj počas brífingu v súvislosti s vyťahovaním potopeného remorkéra v Bratislave 2. decembra 2020. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Envirorezort bude podporovať podnikateľov, ktorí menia odpad na palivo, tvrdí Budaj

Za najväčší problém považuje Takáč schválenie zmeny zákona o kuchynskom odpade. Hovorí, že zvýšené náklady samospráv na odpadové hospodárstvo sa premietnu do sadzby poplatkov pre občanov. „Nevytvoril také podmienky, aby mohol systém zberu a predovšetkým zhodnocovania kuchynského odpadu z domácností plynule fungovať," podotkol. Budaj tiež bez diskusie s odborníkmi zaviedol v skrátenom legislatívnom konaní novelu zákona, ktorá zvyšuje poplatky za recykláciu, hovorí poslanec.

Natáčanie komediálneho seriálu Pumpa pri Lozorne. Na snímke Ján Budaj.
Neprehliadnite

Budaj pripravil energetickú obnovu rodinných domov z fondu obnovy

Takáč poznamenal, že Budaj „sa rozhádal s ministrom pôdohospodárstva Jánom Mičovským (OĽANO) na téme odchytu vlka". „Pritom sú nominanti rovnakej strany, ale to svedčí len o tom, ako funguje celá vláda Igora Matoviča (OĽANO)." Minulý rok sa tiež nestihla vyhlásiť ani prírodná rezervácia Veľký Bukovec, ktorá mala chrániť staré bukové lesy a pralesy Karpát, pripomína poslanec. Minister životného prostredia sa podľa neho „snáď zobudí a bude po ňom vidieť aj výsledky, a nie len pekné reči".