Slovensko nezvykne byť v niečom prvé, v tretej vlne koronakrízy však bolo. Kým väčšina európskych krajín iba zvládala druhú jesennú vlnu covidu, Slovensko na konci roka 2020 vhuplo rovno do tretej.

Nie za všetko zlé súvisiace s koronakrízou môže bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí. Podcenenie otvorených hraníc Slovenska so zahraničím spôsobilo, že na konci roka sa sem importoval britský variant koronavírusu v omnoho hojnejšom počte ako inde.

Rozšírenie brazílskeho variantu koronavírusu
Zdroj: GISAID
Britský variant (línia B.1.1.7)

B.1.1.7 je suverénne najrozšírenejším variantom na svete. Kým v Európe predstavuje už viac ako 90 percent všetkých infekcií, vo svete sa šplhá k 70 percentám. Najväčšiu rýchlosť šírenia v súčasnosti zaznamenávajú Spojené štáty, kde sa čoskoro stane najrozšírenejším variantom.

Britský variant bol zaznamenaný prvýkrát v októbri 2020 v Británii. Obsahuje mutáciu N501Y, ktorá zvyšuje nákazlivosť o vyše polovicu a tiež pravdepodobne súvisí s vyššou smrtnosťou.

Štúdie ale ukazujú, že súčasné vakcíny sú voči variantu účinné.

Viac o britskom variante: Britská mutácia vírusu vyvoláva obavy. Situáciu zachráni iba očkovanie, no to ukazuje riziká

Prevaha novej mutácie

Už na začiatku februára bol na Slovensku detegovaný britský variant vo vyše 70 percentách odobratých vzoriek covidu. Je to obrovské číslo. Takéto hodnoty dosiahla Európska únia až v prvý marcový týždeň.

Slovensko tak bolo v počte prípadov agresívnejšieho vírusu o mesiac pred ostatnými európskymi krajinami. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo aj prísne opatrenia zaberali iba pomaly. Od konca januára až do začiatku marca počet prípadov nových infekcií na Slovensku stále rástol.

To bolo v príkrom protiklade s Európskou úniou, kde počet prípadov od polovice januára až do polovice februára klesal. Všetko sa však zmenilo v marci.

Porovnanie incidencie Covid-19 za posledný týždeň na Slovensku, v EÚ a Maďarsku
Zdroj: Financial Times
Porovnanie incidencie Covid-19 za posledný týždeň na Slovensku, v EÚ a Maďarsku

Slovensko sa v apríli dostalo medzi lepšiu polovicu európskych krajín v počte nových nakazených prípadov. Kým od začiatku marca ich počet na Slovensku klesol o vyše polovicu, v Európe vzrástol na dvojnásobok. Európa ide slovenskou cestou – dobieha zameškanú epidémiu britského variantu.

Epidemiológovia totižto tvrdia, že každý variant predstavuje v podstate novú epidémiu. Tým, že na Slovensku nová epidémia prebehla skôr, je možné predpokladať, že Európa má to najhoršie ešte len pre sebou.

Na snímke injekčné striekačky s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 počas očkovania učiteľov vo vakcinačnom centre UNLP Košice 13. januára 2021. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Od Astry cez Pfizer po Sputnik: Veľké porovnanie vakcín

Francúzsky lockdown

Krajiny ako Nemecko, no najmä Francúzsko, sú si dobre vedomé faktu, že britský variant u nich spôsobuje tretiu vlnu koronakrízy. Hovoril o ňom aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý v súvislosti s „le variant britannique” oznámil mesačný lockdown.  

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa