Britská spoločnosť súkromného kapitálu CVC Capital Partners odstupuje od zámeru prevziať japonský priemyslový konglomerát Toshiba. Žiadny konkrétny dôvod neuviedla, podľa zdrojov agentúry Kjódó je to ale reakcia na rýchle a nečakané zmeny vo vedení japonského podniku. Médiá doteraz uvádzali, že hodnota transakcie by sa mohla pohybovať okolo 20 miliárd dolárov. 

CVC očakávala, že predloží podrobný návrh, Toshiba ale v utorok oznámila, že v pondelok dostala od britskej firmy písomné vyrozumenie, ktoré neobsahuje žiadne konkrétne informácie k oceneniu podniku. CVC podľa Toshiby oznámila, že najprv počká na ďalšie zámery. Briti chcú vedieť, či privatizácia Toshiby zodpovedá strategickým cieľom manažmentu a správnej rady.

Toshiba
Neprehliadnite

Britská investičná spoločnosť CVC podala návrh na prevzatie japonskej Toshiby

Spoločnosť CVC prejavila o japonský podnik záujem 6. apríla. Toshiba je v Japonsku jednou z najznámejších značiek a dôležitým podnikom pre ekonomiku. Firma sa ale už roky snaží obnoviť dôveru investorov a zlepšiť spôsob riadenia po účtovnom škandále odhalenom v roku 2015.

Návrh na prevzatie prišiel niekoľko mesiacov po tom, čo sa akcie Toshiby vrátili na hlavný trh tokijskej burzy. Niektorí analytici preto spochybnili, či je teraz správna doba na to, aby sa Toshiba sprivatizovala.

„V súčasnej dobe predpokladáme, že byť verejne obchodovanou spoločnosťou nám dáva stabilnú akciovú štruktúru pre vytvorenie dlhodobej hodnoty. Výhoda, ktorú firme dáva prítomnosť na burze, povedie aj k zvýšeniu hodnoty podniku," uviedla Toshiba.

Minulý týždeň nečakane odstúpil predseda správnej rady a výkonný riaditeľ Toshiby Nobuaki Kurumatani. To zrejme spôsobilo, že CVC prepracovala svoj pôvodný návrh, ktorý predpokladal, že tento vrcholový manažér zostane vo funkcii, poznamenala agentúra Kjódó.

Apple mini
Neprehliadnite

Apple sa v závere minulého roka stal lídrom na trhu so smartfónmi

Návrh na prevzatie popudil niektorých členov správnej rady Toshiby. Považovali ho totiž za snahu Kurumataniho ochrániť tak seba aj podnik pred nájazdom akcionárov, ktorí nie sú s prácou Kurumataniho spokojní. Kurumatani totiž v minulosti pôsobil aj ako šéf japonskej súčasti CVC. Teraz jeho podpora medzi akcionármi Toshiby klesá, čo by zrejme aj znížilo šance na jeho znovuzvolenie.

Hoci sa CVC domnieva, že naša akcionárska štruktúra nepriaznivo ovplyvnila hodnotu podniku, správna rada si to nemyslí," uviedla v oznámení Toshiba. Dodala pritom, že je pyšná na tvrdú prácu, ktorá viedla k tomu, že sa akcie podniku mohli vrátiť na hlavný trh tokijskej burzy.

Po účtovnom škandále z roku 2015 a po bankrote svojej americkej jadrovej súčasti z roku 2017 Toshiba pristúpila k reštrukturalizácii. Vlastní tiež podiel vo výrobcovi polovodičov Kioxia Holdings. Prípadný nákup Toshiby, do ktorej portfólia patrí jadrová energetika a zariadenia pre obranný priemysel, by kvôli obavám o národnú bezpečnosť musela schváliť japonská vláda.