Britská vláda oznámila v sobotu večer sprísnenie cestovných obmedzení s cieľom zamedziť šíreniu nového koronavírusového variantu omikron. Všetci cestujúci zo zahraničia budú musieť pred odchodom do Anglicka podstúpiť test na covid, informuje stanica Sky News.

Opatrenie sa bude od utorka 7. decembra týkať všetkých cestujúcich vo veku viac ako 12 rokov, ktorí chcú navštíviť krajinu alebo sa vracajú z dovolenky, a to bez ohľadu na to, či sú zaočkovaní. Testy musia absolvovať najviac 48 hodín pred cestou, oznámil minister zdravotníctva Sajid Javid.

Počet prípadov sa zvyšuje

Dôvodom je podľa ministra "zvyšujúci sa počet prípadov (nákazy) spojený s cestovaním". Javid spresnil, že aktuálne v Spojenom kráľovstve evidujú zhruba 160 potvrdených infekcií variantom omikron, z toho 130 v Anglicku. V piatok to bolo ešte celkovo 134 prípadov.

WA 16 Bochum - Holandskí záchranári privážajú pacienta s ochorením COVID-19 z Rotterdamu do nemocnice v nemeckom Bochume v utorok 23. novembra 2021. Očakáva sa, že Nemecko tento týždeň prekoná 100 000 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 od začiatku pandémie. Nemocnice varujú, že kapacity JIS sú takmer vyčerpané, pričom niektorých pacientov musia previezť na kliniky v iných častiach Nemecka. FOTO TASR/AP


The crew of a Dutch ambulance brings a COVID-19 19 patient from Rotterdam to BG Universi
Neprehliadnite

Omikron dorazil už aj do Británie, hlásia dvoch infikovaných

Na britský zoznam "červených" krajín okrem toho pribudne od pondelka Nigéria, s ktorou podľa Javida dosiaľ spojili druhý najvyšší počet prípadov nákazy omikronom po Juhoafrickej republike (JAR).

Z krajín na tomto zozname môžu do Spojeného kráľovstva pricestovať len jeho občania alebo ľudia s trvalým pobytom, pričom musia následne zostať desať dní v určenom "karanténnom" hoteli.

Rocnaké podmienky má aj Škótsko

Cestovné pravidlá majú v Spojenom kráľovstve na starosti vlády jeho jednotlivých konštitučných krajín, ktoré však obvykle zavedú rovnaké opatrenia ako vláda v Londýne, rozhodujúca o predpisoch pre Anglicko. Škótsko už oznámilo tie isté požiadavky na testovanie cestujúcich, uvádza Sky News.

KK39 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie  Ursula von der Leyenová hovorí počas tlačovej konferencie o vakcínach proti ochoreniu Covid-19, 18. októbra 2021 v Bruseli. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula von der Leyen addresses a media conference regarding COVID-19 vaccines at EU headquarters in Brussels, Monday, Oct. 18, 2021. The European Union's top official said Monday that the bloc has now exported over 1 billion doses of the COVID-19 vaccines to the rest of the world. EU Co
Neprehliadnite

Nový variant koronavírusu zastavuje lety z Afriky, opatrenia odporučila aj Európska komisia

Britské ministerstvo zdravotníctva v sobotu vysvetlilo, že podľa novej analýzy "by čas medzi nakazením sa a infekčnosťou mohol byť pri variante omikron kratší". Skrátená inkubačná lehota podľa rezortu podporuje potrebu testovania pred odletom.

V sobotu britské úrady hlásili 42 848 nových prípadov nákazy za uplynulý deň, ako aj 127 ďalších úmrtí. Spojené kráľovstvo má s viac než 145 000 úmrtiami na covid druhý najvyšší počet obetí pandémie v Európe po Rusku, dopĺňa agentúra AP.

Na snímke klinika infektológie Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) na Kramároch v Bratislave v piatok 6. marca 2020. Slovenské úrady v piatok potvrdili prvý prípad nákazy novým koronavírusom na Slovensku. Pacient je momentálne hospitalizovaný a izolovaný na klinike infektológie Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) na Kramároch. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Európa aj Slováci sa majú čo učiť. V Británii klesajú počty hospitalizovaných s covidom