Britskí vedci v piatok oznámili, že prvotná analýza prípadov nákazy koronavírusovými variantmi delta a omikron v Británii ukázala, že dve dávky vakcíny sú síce menej účinné proti novému variantu, no posilňujúca dávka poskytuje približne 75-percentnú ochranu pred nákazou. Informovala o tom stanica BBC. Britský úrad pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) uviedol, že vakcíny pravdepodobne stále poskytujú dobrú úroveň ochrany v prípade závažného priebehu ochorenia covid-19, ktorý si vyžaduje hospitalizáciu v nemocnici.

Britská vláda sprísňuje od pondelka 13. decembra opatrenia v Anglicku
Neprehliadnite

Variant omikron sa vo Veľkej Británii šíri rýchlejšie ako v Juhoafrickej republike

Omikron najmenej potrebuje tri dávky

Koronavírusový variant omikron vyvolal globálnu paniku minulý mesiac a tiež obavy, že by mohol byť nákazlivejší, spôsobovať ťažší priebeh ochorenia či odolávať vakcínam. Britskí vedci analyzovali údaje z 581 prípadov nákazy variantom omikron a tisícok prípadov nákazy variantom delta, aby zistili, aké účinné boli vakcíny proti novému variantu. Predmetná analýza vykázala dramatický pokles účinnosti vakcíny od spoločnosti AstraZeneca a výrazný pokles účinnosti dvoch dávok očkovacej látky od konzorcia Pfizer/BioNTech. Tretia dávka vakcíny však poskytla 70- až 75-percentnú ochranu proti príznakovému ochoreniu.

Na snímke očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vo veľkokapacitnom očkovacom centre na Komenského ulici v Banskej Bystrici 28. novembra 2021. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

Budeme potrebovať štvrtú dávku vakcíny skôr? Omikron spôsobuje vrásky aj firme Pfizer

Británia bude mať vyše milióna infikovaných

Britský úrad odhaduje, že do polovice decembra bude variant omikron zodpovedný za viac ako polovicu všetkých prípadov nákazy v krajine a ak bude tento rast pokračovať, do konca mesiaca bude v krajine viac ako jeden milión infikovaných.

sídlo Medzinárodný menový fond MMF
Neprehliadnite

Nákazlivejší omikron by mohol výrazne zvýšiť hospodárske straty, zdvíha varovný prst MMF