Britské ministerstvo financií pridalo na svoj sankčný zoznam banku Sberbank, ktorá patrí medzi najväčších poskytovateľov hypotekárnych úverov v Rusku. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Britská vláda ešte v pondelok avizovala, že zmrazí aktíva všetkých ruských bánk na svojom území a nariadila britským prístavom, aby odmietli všetky ruské lode, pripomína AFP.

Na pokraji zrútenia

Európska pobočka Sberbank je už teraz na pokraji zrútenia po tom, čo na ňu uvalil sankcie euroblok, píše AFP. Západné sankcie podľa britského vicepremiéra Dominica Raaba spôsobia, že ruskí oligarchovia vyvinú tlak na prezidenta Vladimira Putina, aby stiahol vojská z Ukrajiny.

USA a Európska únia sa tento víkend dohodli, že v reakcii na útok Ruska na Ukrajinu vylúčia niektoré ruské banky - vrátane Sberbank - zo systému medzibankových platieb SWIFT a zmrazia devízové rezervy ruskej centrálnej banky.

Kolaps ekonomiky

Sankcie uvalené západnými krajinami na Rusko za jeho inváziu na Ukrajine spôsobia kolaps jeho ekonomiky, povedal v utorok francúzsky minister financií Bruno Le Maire.

EÚ v pondelok pridala na svoj sankčný zoznam ďalších popredných oligarchov napojených na Kremeľ, ako aj hovorcu ruského prezidenta Dmitrija Peskova či vicepremiéra Dmitrija Černyšenka.

Na čiernej listine sa ocitli aj šéf ruskej štátnej ropnej spoločnosti Rosnefť Igor Sečin i šéf ruskej energetickej spoločnosti Transnefť Nikolaj Tokarev.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajina
Neprehliadnite

Ukrajinský konflikt naživo: Situácia na finančnom trhu stabilná. Ukrajina pod silným tlakom