Krízu na britskom trhu s pohonnými hmotami, ktoré na čerpacích staniciach dochádzajú kvôli nedostatku vodičov cisterien, chce Londýn riešiť zavedením dočasných víz pre vodičov zo zahraničia. Podľa serveru BBC vláda zvažuje, že vydá až 5-tisíc dočasných víz, aby prilákala zahraničných pracovníkov. Asociácia cestných dopravcov RHA pritom odhaduje, že v Británii teraz chýba až 100-tisíc vodičov nákladných áut, čo podľa nej môže viesť aj k výpadkom zásobovania potravinami a ďalším tovarom.

Vydávaním víz by kabinet poprel vlastnú prísnu imigračnú politiku po brexite, napísal denník The Guardian. Podľa dopravcov však nie je iná možnosť, pretože problémy v zásobovaní sa inak budú zhoršovať a môžu negatívne ovplyvniť aj predvianočný trh.

WA 17 Dublin - Kamión prichádza do prístavu v Belfaste, jednom z hlavných tranzitných bodov medzi Veľkou Britániou a Európou v írskom Dubline v stredu 21. júla 2021. Britská vláda vyzvala v stredu Európsku úniu, aby v pobrexitovej dohode urobila zmeny v súvislosti s vývozom tovaru medzi Severným Írskom a zvyškom Británie. FOTO TASR/AP 

Heavy goods vehicles at Belfast Harbour, one of the main goods transit points between The UK and Europe, in Dublin, Ireland, Wednesday July 21, 2021.  Tense post
Neprehliadnite

Británia pre problémy spôsobené pandémiou odkladá zavedenie kontrol dovozu po brexite

V Británii je okolo 8 300 čerpacích staníc, z nich zatvorených je momentálne asi jedno percento. Niekde došiel napríklad len jeden typ paliva, väčšina staníc ale hlási fronty vodičov, ktorí nakupujú pohonné hmoty do zásoby. Napríklad benzinka v Stockporte podľa BBC predala v piatok 24-tisíc litrov paliva, pred týždňom to bolo 8-tisíc litrov. Spoločnosť EP Group, ktorá prevádzkuje 341 čerpacích staníc, už preto zaviedla limit a jednému vodičovi umožňuje nákup maximálne za 30 libier.

Výpadky v zásobovaní sa netýkajú iba paliva, ale aj potravín a ďalšieho tovaru. Štatistický úrad ONS upozornil, že s prázdnymi regálmi v supermarketoch sa stretávajú milióny ľudí a každý šiesty človek má problémy zohnať niektoré typy základných tovarov.

Ak vláda dočasné víza pre vodičov zavedie, bude to výzva pre ďalšie sektory, ktoré sa takisto stretávajú s nedostatkom zamestnancov. Výnimky pre pracovníkov zo zahraničia by potom mohli žiadať napríklad podnikatelia v pohostinstve, upozornil The Guardian.

Elektrina
Neprehliadnite

Britskí dodávatelia elektriny kolabujú. Vyše milióna domácností musí riešiť svoju situáciu