Obchodná dohoda medzi Európskou úniou (EÚ) a Spojeným kráľovstvom ohlásená na Štedrý večer priniesla úľavu po komplikovaných rokovaniach a zbavila firmy a spotrebiteľov na oboch stranách obáv z tvrdého brexitu bez dohody. Podľa expertov však bude trvať roky, než sa britskému finančnému trhu zahoja rany spôsobené brexitom. Niektorí takisto upozorňujú na to, že brexit je oveľa tvrdší, než si mnohí dokázali ešte pred niekoľkými rokmi predstaviť.

Podľa komentátorky Bloombergu Theresy Raphaelovej kompromis síce priniesol úľavu, ale ide o najregresívnejšiu obchodnú dohodu medzi modernými demokratickými štátmi. „Namiesto toho, aby podporila spoluprácu a znížila bariéry, pobabrala väčšinu oblastí, kde firmy a spotrebitelia realizujú transakcie."

KK7 Londýn - Britský premiér Boris Johnson prichádza na Downing Street po zasadnutí vládneho kabinetu 15. decembra 2020 v Londýne. FOTO TASR/AP
Britain's Prime Minister Boris Johnson returns to Downing Street after attending the government's weekly Cabinet meeting at the Foreign and Commonwealth Office, in London, Tuesday, Dec. 15, 2020. (AP Photo/Alberto Pezzali)
Neprehliadnite

Podľa Johnsona bude obchodná dohoda prospešná pre Britániu aj Európsku úniu

Portfóliový manažér Allianz Global Mike Riddell zasa tvrdí, že Británia „ešte stále nemá takmer žiadnu obchodnú dohodu". Rokovania s EÚ sa podľa neho ani zďaleka neskončili. „Aj napriek úľave na trhu vyvolanej dohodou, aktuálna realita je taká, že britská centrálna banka a ďalší by to ešte pred niekoľkými rokmi považovali za veľmi tvrdý brexit. Môžete spochybniť predchádzajúce ekonomické modely a prognózy centrálnej banky, ale aj najväčší optimisti by súhlasili s tým, že takáto dohoda spôsobí britskej ekonomike v strednodobom horizonte výrazný negatívny šok," uviedol Riddell.

Aktuálna dohoda sa netýka služieb a Britániu vzďaľuje Únii zrejme oveľa viac, než sa myslelo v roku 2016. Priame zahraničné investície (PZI) sa tento rok prudko znížili. Hlavným dôvodom bola pandémia nového koronavírusu. Poradenská spoločnosť EY odhaduje pokles počtu PZI projektov o 30 percent až 45 percent. Niektorí experti sú optimistickí a tvrdia, že na budúci rok príde aj vďaka obchodnej dohode k výraznému oživeniu zahraničných investícií.

JB 2Britský premiér Boris Johnson kráča pred Downing Street 10 v Londýne 1. decembra 2020 počas príchodu na rokovanie vládneho kabinetu. Johnson v stredu privítal schválenie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločností BioNTech a Pfizer v Británii ako
Neprehliadnite

Mutácie koronavírusu silnejšie ako dohoda s Britániou? Obchod s ropou to pocítil

Iní však tlmia optimizmus. Podľa stratéga banky Morgan Stanley Andrewa Sheetsa treba odlišovať krátkodobé a dlhodobé vyhliadky. Odstránenie rizík spojených s prípadným rozchodom bez dohody síce zvýši priemerné ceny aktív, ale „nevyrieši základné ekonomické problémy." Britská ekonomika podľa neho bude čeliť negatívnemu šoku, ktorý zasiahne jej najdôležitejšiu oblasť, služby.