Brazílsky prezident Jair Bolsonaro v stredu znova vylúčil zavedenie prísnych obmedzení proti koronavírusu. Odborníci z úradu verejného zdravotníctva Fiocruz pritom varovali, že na spomalenie silnejúcej nákazy je „absolútne nutný" príkaz, aby sa ľudia zdržiavali doma, inak hrozí aj „kolaps" zdravotného systému v krajine. Informovali o tom tlačové agentúry DPA a AFP.

„Budeme hľadať náhradné riešenia," povedal podľa spravodajského portálu G1 Bolsonaro počas návštevy v meste Chapecó na juhu krajiny. „Nezavedieme politiku zatvárania ľudí doma, zastavenia ekonomiky, lockdownu. Nepošleme armádu do ulíc, aby nútila Brazílčanov zdržiavať sa doma," dodal.

Hlavné mesto štátu Amazonas zaznamenalo nárast počtu úmrtí a infekcií. Zdravotníci, ktorých citovali miestne médiá, varovali, že mnohí pacient by mohli pre nedostatok zásob a pomoci zomrieť.
Neprehliadnite

V Brazílii detegovali nový variant koronavírusu SARS-CoV-2

Krajne pravicový politik Bolsonaro od začiatku zľahčuje vážnosť pandémie koronavírusu, je proti rúškam, očkovacím látkam a celoštátnemu lockdownu, pričom poukazuje na ekonomické následky takéhoto prístupu. Tie by boli podľa prezidenta horšie než samotný koronavírus.

Bolsonaro znovu navrhol ako riešenie takzvané „covidové súpravy", teda balíčky liečiv pre ľudí, kde by sa nachádzal liek proti malárii hydroxychlorochín a prípravok proti parazitom ivermektín. Podľa prezidenta sú účinné proti koronavírusu, hoci zistenia v štúdiách ukázali opak.

EBE 33 Marica - Na snímke zdravotníčka očkuje príslušníčku brazílskeho indiánskeho kmeňa Guarani proti ochoreniu COVID-19 čínskou vakcínou Sinovac dedine Mata Verde Bonita v prefektúre Maricá v brazílskom štáte Rio de Janeiro vo štvrtok 25. februára 2021. Krajina má v pláne do konca roka zaočkovať všetkých 16 miliónov obyvateľov Ria. FOTO TASR/AP 
A healthcare worker injects a Guarani woman with a dose of China's Sinovac COVID-19 vaccine at the Mata Verde Bonita village in Marica, Rio de Janeiro
Neprehliadnite

Politickí rivali v Brazílii ohlásili vývoj domácich vakcín proti Covidu-19

Brazília je jednou z krajín sveta najhoršie postihnutých pandémiou. Je dokonca súčasným ohniskom pandémie: nemocnice sú preplnené a na cintorínoch musia pochovávať 24 hodín denne. Obsadenosť jednotiek intenzívnej starostlivosti (JIS) je v „kritickom bode" v 24 z 27 brazílskych štátov, varoval úrad Fiocruz.

Zdravotnícke úrady zaznamenali v utorok prvýkrát viac ako 4-tisíc úmrtí súvisiacich s ochorením Covid-19 za posledných 24 hodín. Išlo o najtragickejší deň za celú pandémiu. Zatiaľ sa v tejto najväčšej latinskoamerickej krajine nakazilo koronavírusom celkovo vyše 13 miliónov ľudí a takmer 337-tisíc ľudí zomrelo.