Boj medzi kandidátmi na prezidenta, Jairom Bolsonarom a Lula da Silvom, sa nekončí. Obaja idú do druhého kola. Čo čaká brazílsku ekonomiku?

Uplynulé štyri roky je na čele Brazílie pravicový 67-ročný Jair Bolsonaro. V čase posledných volieb v roku 2018 bol jeho dnešný súper, ľavičiar 76-ročný Luiz Inácio Lula da Silva vo väzení. Najprv bol v rokoch 2003 až 2010 prezidentom krajiny a jeho politika mala veľký úspech, aj pre zmenšovanie ekonomických rozdielov medzi obyvateľstvom.

Potom však prišlo odhalenie viacerých korupčných škandálov počas jeho vládnutia. Nielen jeho spolupracovníci, ale aj samotný Lula da Silva skončil vo väzení. Pôvodne bol za korupčné kauzy odsúdený na 22 rokov odňatia slobody. Nakoniec tam strávil 580 dní.

Neskôr najvyšší súd zrušil rozsudok po tom, čo sa ukázalo, že sudca, ktorý o verdikte pre niekdajšieho prezidenta rozhodol, tajne spolupracoval s prokurátormi a bol zaujatý. Preto sa Lula da Silva mohol vrátiť aj do politických vôd.

Napriek pošramotenému politickému imidžu, sa rozhodol vyjsť opäť na scénu a kandidovať v septembrových prezidentských voľbách. Hoci v predvolebných prieskumoch dominoval a dostal viac hlasov aj v prvom kole, jeho celkové víťazstvo ani zďaleka nie je isté.

Na čo lákali voličov

Zvýšiť minimálnu mzdu, vytvoriť nové pracovné miesta, znížiť infláciu, zvýšiť dane pre bohatých. To pred voľbami sľuboval L. da Silva. Sľuby, ktoré sa nemenia už celé roky a majú priniesť nádej ľudom, ktorí denne čelia chudobe. V Brazílii je totiž vystavených priamym následkom chudoby a hladu viac ako 33 miliónov ľudí.

Na predvolebnom mítingu v Sao Paulo v chudobných štvrtiach sľúbil voličom, že sa bude biť za ich právo, aby si cez víkend pravidelne s rodinou mohli ugrilovať picanhu – tradičný brazilský pokrm z hovädzieho mäsa. Denník New York Times (NYT) v tejto súvislosti uviedol, že charakter jeho kampane sa veľmi nelíšil od tých predchádzajúcich, no do predvolebnej rétoriky viac zahŕňal domorodé skupiny, ženy či životné prostredie.

A tiež sa začal počas kampane prirovnávať k politickým väzňom a spomínal spoločný osud s Nelsom Mandelom či Mahátmom Gándhím, ktorí po svojom uväznení nakoniec rozšírili svoje hnutie. Kampaň postavil na osobných stretnutiach a cestovaní po celej krajine, no odmietol niektoré žiadosti o predvolebný rozhovor, vrátane NYT.

Súčasný prezident Jair Bolsonaro počas predvolebného obdobia schválil sociálny balík za sto miliárd dolárov. Podporuje posilnenie zbraňovej politiky v krajine a sľubuje privatizáciu štátnej ropnej spoločnosti, ale aj sprísnenie interrupčných zákonov.

Ako pripomína Bloomberg, jeho administratíve sa podarilo schváliť aj dlho odkladanú reformu brazílskeho dôchodkového systému.

48-ročná univerzitná profesorka Adriana Schneider, ktorá odovzdala svoj hlas v Riu de Janeiro pre Euronews uviedla, že „Bolsonarova administratíva je z hľadiska investícií do vzdelania, vedy, kultúry či umenia katastrofálna“. 65-ročný klampiar Manuel Pintoadinho naopak povedal, že podporuje Bolsonara, ktorého podľa jeho slov nemožno viniť z ťažkých ekonomických časov. „Pandémia zničila všetko a inflácia je skutočne veľmi vysoká, ale nie je to Bolsonarova chyba“, uviedol.

Čo čaká pľúca Zeme

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa