Spoločnosti Arriva chýba zhruba 100 vodičov, vyhlásil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba po pondelkovom rokovaní so zástupcami spoločnosti, ktorá začala s prevádzkou regionálnej autobusovej dopravy v Bratislavskom kraji.

Župan J. Droba dodal, že k výpadku spojov dôjde aj v utorok, od dopravcu však do deviatich dní žiada zlepšenie služieb. Prioritou sú najmä spoje, ktoré vozia deti do školy a ľudí do práce. K zlepšeniu musí podľa Drobu prísť najmä v okresoch Senec a Pezinok.

Nôž na krk

,,Dostali 'nôž na krk', aby problém do veľkej miery vyriešili," povedal Droba. Na otázku, či je v hre aj vypovedanie zmluvy s Arrivou, odpovedal, že všetky scenáre sú otvorené. Šéf BSK uviedol, že je rovnako nahnevaný ako obyvatelia kraja. ,,Dotklo sa to tisícok ľudí, ktorí nemali pristavené autobusy," podotkol s tým, že došlo k výpadku okolo 30 percent spojov.

Na snímke nové autobusy pre MHD spoločnosti Arriva, ktorá prevádzkuje službu počas slávnostného odovzdania v Trnave v stredu 7. júla 2021. FOTO TASR - Lukáš Grinaj
Neprehliadnite

Arriva nahrádza Slovak Lines, spoločnosti však chýbajú vodiči

Nový dopravca Arriva sa podľa Drobu zaviazala podpisom zmluvy s BSK k tomu, že od pondelka bude v plnom rozsahu poskytovať prímestskú autobusovú dopravu v kraji. Keďže sa tak nestalo a došlo k výpadkom viacerých spojov, predseda BSK inicioval rokovanie s vedením Arrivy.

Dopravca deklaruje dostatočný počet autobusov. Problém má však s nedostatkom vodičov, chýba mu ich približne 100. ,,Dohodli sme sa, že Arriva vyplatí každému vodičovi, ktorý uzavrie pracovnú zmluvu, náborový príspevok vo výške 1 000 eur. Každému vodičovi, ktorý prinesie nového kolegu-šoféra, vyplatí bonus vo výške 300+300 eur. Zmiernia sa tiež sankcie pre vodičov, napríklad za nedodržanie predpísanej spotreby," priblížil Droba.

Dopravcu čakajú sankcie

BSK zároveň valorizuje platy vodičov o päť percent už budúci rok, teda o rok skôr, ako bolo plánované, a potom každý rok o ďalších päť percent. Kraj s dopravcom sa zároveň dohodli, že technické problémy s predplatenými kartami a informačnými systémami v autobusoch budú do konca týždňa odstránené. ,,Vyzývam dopravcu, aby vodičov čo najskôr zohnal," podotkol šéf BSK.

Na snímke nové autobusy pre MHD spoločnosti Arriva, ktorá prevádzkuje službu počas slávnostného odovzdania v Trnave v stredu 7. júla 2021. FOTO TASR - Lukáš Grinaj
Neprehliadnite

Arriva prevezme autobusovú dopravu v Bratislavskom kraji po Slovak Lines

Zároveň potvrdil, že pre tento výpadok spojov budú Arrivu čakať zrejme sankcie vyplývajúce zo zmluvy. ,,Budem trvať, aby boli čo najvyššie. Vyrubovať sa však budú až po uplynutí istého časového obdobia," skonštatoval.

Cestujúcim odporúča, aby v týchto dňoch sledovali aktualizované cestovné poriadky. Kraj podľa neho hľadá aj iné formy alternatívnych možností prepravy ľudí.

Obmedzenie na zhruba 50 linkách

V Bratislavskom kraji došlo v pondelok k výpadku viacerých autobusových spojov. Najvýraznejší bol v okresoch Senec a Pezinok. Predbežné odhady hovoria o výpadku približne štvrtiny spojov.  Naopak, najmenšie výpadky zaznamenali v regióne Malaciek a Šamorína. Niektorí cestujúci avizovali aj problémy s čipovými kartami.

BSK upozornil cestujúcich, že k pondelku boli zmeny cestovných poriadkov aj liniek dlhodobo plánované. „To, že spoj, na ktorý boli cestujúci dosiaľ zvyknutí, nešiel, neznamená automaticky, že vypadol. Môže to znamenať, že linka bola skrátená, zmenená alebo nahradená inou," upozornil kraj.

Kde zistíte, či váš spoj pôjde? 

Cestovný poriadok na utorok 16.11. je zverejnený na tejto webovej adrese. V stredu 17.11. by mali autobusy jazdiť bez obmedzení.

Call centrum spoločnosti ARRIVA je k dispozícii na tomto telefónnom čísle: +421 915 733 733.

Ak máte problémy s predplatenými kartami alebo cestovnými lístkami, tu je kontakt na Bratislavskú integrovanú dopravu: e-mail: [email protected] alebo telefón: +421 948 102 102.

Spoločnosť Arriva avizovala, že zhruba na 50 linkách dôjde k obmedzeniam. Dotknúť sa majú najmä okolia Pezinka a Senca. Nový dopravca deklaruje, že hneď, ako budú linky obsadené vodičmi, sa doprava vráti k bežným cestovným poriadkom. Problém je, že k Arrive odmietlo prejsť množstvo šoférov, ktorí doteraz jazdili pre Slovak Lines.

O probléme vedeli

Predseda BSK Droba ešte v nedeľu večer s odvolaním sa na informácie Arrivy uviedol, že výpadky spojov môžu byť v pondelok až na úrovni 30 percent. Dôvodom je nedostatok šoférov, pandémia, karanténa, ale aj nechuť vodičov prejsť k novému dopravcovi.

Dopravcu preto požiadal bezodkladne zverejniť zoznam spojov, ktoré nepôjdu, a naplánovať spoje tak, aby výpadky čo najmenej postihli dôležité spoje počas špičky.

Zmluvu s bratislavskou župou podpísala Arriva 12. októbra. Už vtedy bol problémom nedostatok vodičov i ďalší personál.

V prípade tejto prímestskej autobusovej dopravy ide o približne 400 vodičov a technikov, zabezpečenie a nasadenie viac ako 200 autobusov, vybudovanie servisných pracovísk a celkového zázemia vrátane predajných miest.

Od Arrivy predseda BSK očakáva predstavenie plánu, ako zabezpečí v čo najkratšom čase dopravnú obslužnosť celého kraja tak, ako sa nový dopravca zaviazal v zmluve. 

Vyjadrenie Arrivy

„Pokračujeme v zazmluvňovaní vodičov. Napríklad v pondelok ráno prišli uzavrieť zmluvu dvaja bývalí zamestnanci pôvodného dopravcu. Od utorka (16. 11.) už budú voziť cestujúcich.

Hneď ako budú linky obsadené vodičmi, doprava sa vráti k bežným cestovným poriadkom," uviedla pre TASR riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločností Arriva na Slovensku Petra Helecz.

Keďže sa mnohí cestujúci v pondelok sťažovali, že im neprišiel spoj v obvyklom čase, dopravca upozorňuje, že od pondelka sú v platnosti zmeny cestovných poriadkov.

„Niektoré linky boli skrátené, zmenené či nahradené inou linkou," podotkla Helecz. Nové cestovné poriadky nájdu cestujúci na webe dopravcu.

SERVIS: BUS STANICA NIVY
Neprehliadnite

Krízový cestovný poriadok v Bratislavskom kraji - navrhuje predseda Inštitútu verejnej dopravy