Najväčšie slovenské letisko bolo pripravené na dôležitú rekonštrukciu už vlani. Napokon však bola po objavení sa prvých prípadov nového koronavírusu odložená o rok. Povrch trhlinami oslabenej križovatky dvoch vzletovo-pristávacích dráh vymení v druhej polovici apríla spoločnosť Doprastav, ktorá v prieskume trhu ponúkla najnižšiu cenu. Rozkopávky prevádzku letiska úplne znemožnia na desať dní.

Workers Transfer Fertilizers At Lianyungang Port
Neprehliadnite

Rok v doprave: Aerolínie sú na dne, kuriéri si polepšili

„Rekonštrukcia križovania vzletových a pristávacích dráh 13-31 a 04-22 je plánovaná v termíne 14. apríla až 24. apríla 2021 v rovnakom rozsahu, a s rovnakými dodávateľmi, ako bola pôvodne plánovaná v roku 2020,“ potvrdila Veronika Ševčíková, hovorkyňa bratislavského Letiska M. R. Štefánika.

Križovatka je v súčasnosti slabinou letiska

Dráhy bratislavského letiska boli postavené ešte v 60. rokoch minulého storočia, poslednou komplexnou rekonštrukciou prešli o dvadsať rokov neskôr. Tá mala zabezpečiť ich životnosť na ďalších približne tridsať rokov. Teraz už vykazujú značnú mieru opotrebenia, tvoria sa na nich trhliny a potrebujú komplexnú opravu. Pre niektoré typy lietadiel je problematická aj ich nosnosť a dĺžka.

Prevádzku bratislavského letiska komplikuje zlý technický stav. Rekonštrukciou by sa mali trhliny na vzletovo-pristávacích dráhach odstrániť.
Zdroj: Archív BTS
Prevádzku bratislavského letiska komplikuje zlý technický stav. Rekonštrukciou by sa mali trhliny na vzletovo-pristávacích dráhach odstrániť.

Letisko dráhy v posledných piatich rokoch postupne rekonštruovali. Doterajšie práce prebiehali vždy len na jednej z dráh, preto bola na letisku možná aspoň obmedzená prevádzka. Aktuálna oprava však zastaví lety úplne. Križovatka dráh prejde búraním a úplnou výmenou súčasného cementovo-betónového krytu.

Stavené práce sa začnú v stredu 14. apríla o desiatej hodine predpoludním a potrvá desať dní. Bratislavské letisko bude uzatvorené pre všetky prílety a odlety, v prevádzke ostanú len heliporty a odbavovacia plocha.

Za nevyhnutnú oprava križovatky letisko zaplatí 2,27 milióna eur bez DPH. Zákazku na stavebné práce získala spoločnosť Doprastav. Stavebníkom pôjde o čas. Ak sa firma omešká, letisku sa zaviazala zaplatiť 2 375 eur za každú hodinu nad rámec plánovanej uzávery.

Letisko má za sebou ťažký rok

Ak by bol tento rok na bratislavskom letisku rovnako intenzívny ako doposiaľ rekordný rok 2018, desať dní trvajúca odstávka by zabránila odbaviť viac ako 50-tisíc cestujúcich. Rovnako ako vlani, ani teraz sa obdobný nápor letov neočakáva. Pandémia pred rokom zásadne zmenila frekvenciu aj charakter letových spojení. Vlani sa na letisku uskutočnilo spolu 13 797 príletov a odletov, čo predstavuje pokles o 52 percent oproti roku 2019.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa