Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v sobotu libanonských politikov kritizoval za zdržiavanie pri tvorbe novej vlády a upozornil, že Európska únia by mohla zaviesť sankcie voči osobám zodpovedným za toto zdržanie. Píše o tom agentúra AP. Borrel po stretnutí s libanonským prezidentom Michelom Aúnom podľa AP povedal, že libanonskí politici by mali urýchlene sformovať novú vládu, zaviesť reformy a dohodnúť sa s Medzinárodným menovým fondom (MMF) s cieľom dostať túto krajinu z paralyzujúcej hospodárskej a finančnej krízy.

„EÚ je pripravená pomôcť; musí však byť zavedený program MMF," napísal Borrell na Twitteri a dodal, že EÚ takýto postup od libanonského vedenia očakáva. „S odchádzajúcim libanonským premiérom Hassanom Dijábom som hovoril o hospodárskej situácii v krajine, ktorá sa zhoršuje a spôsobuje škodu obyvateľom krajiny," uviedol šéf európskej diplomacie.

Hospodárska kríza v Libanone prepukla koncom roka 2019 a v posledných mesiacoch sa vystupňovala, pripomína AP. Táto krajina nie je schopná splácať svoje dlhy a rozhovory medzi Libanonom a MMF v marci minulého roka uviazli v slepej uličke.

EBE 17 Paríž - Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron počas tlačovej videokonferencie v rámci EÚ a Svetového ekonomického fóra (WEF) v Elyzejskom paláci v Paríži 26. januára 2021. FOTO TASR/AP
French President Emmanuel Macron, attends a video conference at the Elysee Palace in Paris, Tuesday, Jan. 26, 2021, with German Klaus Schwab, Founder and Executive Chairman of the World Economic Forum, WEF, on a video screen at the Davos Agenda in Geneva. The Davos Agenda from Jan. 25 to Jan. 29, 2
Neprehliadnite

Francúzsko skritizovalo Libanon za neschopnosť vyšetriť výbuch v Bejrúte

Dijáb v roku 2019 nahradil trojnásobného libanonského premiéra Saada Harírího. Dijábova však vláda odstúpila po výbuchu v bejrútskom prístave v auguste minulého roka. Harírí dostal v októbri 2020 za úlohu zostaviť vládu, proces však naťahuje nekonečné dohadovanie medzi hlavnými vládnúcimi stranami, píše AP.

„Nedokážeme pochopiť, že deväť mesiacov po odstúpení premiéra Libanon stále nemá vládu," povedal Borrell a dodal, že krajina je na „pokraji" finančného kolapsu. Rada Európskej únie podľa jeho slov zvažuje i "ďalšie možnosti vrátane sankcií".