Investori donáškovým platformám veria, tie však na malých trhoch, ako je ten slovenský, musia zároveň riešiť viacero problémov. Pôvodom estónsky Bolt nedávno získal od veľkých investičných spoločností ďalší kapitál v celkovom objeme 628 miliónov eur.

Od konca novembra minulého roka spustili donáškové platformy na Slovensku aj rozvoz potravín. Vedeli, že idú konkurovať reťazcom so zabehnutou logistikou a systémom. Počas pandémie si väčšina Slovákov na online objednávanie potravín a drogérie zvykla, rozvoz priamo domov bol bezpečnejší a bezstarostnejší. Objednávky však bolo treba urobiť minimálne deň vopred. To vždy nezaručovalo instantnú spotrebiteľskú slobodu.

Problém s rýchlym nákupom mali riešiť Wolt a Bolt Markety, ktorým predchádzalo doručovanie potravinového a nepotravinového tovaru z vybraných maloobchodných sietí. Zatiaľ funguje len druhý so spomínaných. Spoločnosť Wolt plánuje spustiť markety a rozvoz tovaru pod vlastnou značkou v nasledujúcich týždňoch.

Koncom roka 2021 sa do TOP 10 dostali antigénové covid testy, hneď ako sme ich uviedli do ponuky, boli prvým produktom v košíku pre väčšinu zákazníkov,"
Jana Jarošová, Wolt Slovensko

Tvrdia, že od konkurencie sa líšia najmä časom doručenia. „Výhľadovo služba skráti dobu doručenia na vzdialenosť niekoľkých kilometrov iba na pätnásť minút od uzavretia objednávky,“ vysvetľuje Peter Mesarč, Country Manager pre Bolt Market na Slovensku. Online trhoviská sú reálne dostupné v aplikácii danej spoločnosti.

V poslednej dobe sa však na rozvoz jedla vzťahujú výrazné zľavy a kuriéri nestíhajú. Čakanie sa predlžuje. „Je nás málo, preto to je. Prepáčte,“ povedal mi pri dverách jeden z nich. Tí, ktorí rozvážajú potraviny z marketov, majú na starosti aj rozvoz jedla z reštaurácií a iných produktov, ktoré aplikácia ponúka.

Spoločnosť Bolt napriek všetkému avizuje spustenie služby v ďalších častiach Bratislavy, v Košiciach a ďalších mestách. Na otázku, či bol tento počin dobrým ťahom, odpovedal P. Mesarč pozitívne. „Áno, bol.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa