Otázky TRENDU

1. Niektorí poslanci Starého Mesta tvrdia, že im prekáža percentuálne prerozdeľovanie financií z parkovného v pomere 85 ku 15 pri hodinovom parkovnom. Ako by malo vyzerať delenie výnosov z parkovného podľa vás?

2. Aký bude ďalší postup vašej mestskej časti v pripomienkovaní všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o parkovaní?

Matej Števove, hovorca starostky Starého Mesta

 1. Starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto podporuje parkovaciu politiku a rokuje s primátorom Matúšom Vallom o tom, aby špecifické podmienky pre Staré Mesto boli zapracované do parkovacej politiky. Starostka na mimoriadne zastupiteľstvo pripravila materiál v znení, že mestská časť súhlasí s VZN aj so zmenou štatútu. Staromestským poslancom však ústne ubezpečenie starostky nestačilo, a preto si podali pozmeňovací návrh, v ktorom nevydali súhlasné stanovisko a zaviazali primátora parkovaciu politiku dopracovať.
 2. Prebiehajú rokovania s mestom a to prejavilo záujem sa stretnúť aj s poslancami. Po zapracovaní poslaneckých pripomienok prichádza do úvahy aj opätovné schvaľovanie stanoviska mestskou časťou.

Ján Hrčka, starosta Petržalky

 1. Pomer 85 ku 15 pri výnosoch z krátkodobého parkovania som navrhol primátorovi ja, pričom pôvodne mal byť pomer 70 ku 30. Upravil sa aj pomer rozdelenia výnosov z parkovacích kariet na 50 ku 50 (pôvodne bolo navrhnutý 70 ku 30). Tú zmenu bolo mesto ochotné akceptovať len v kombinácii. Petržalka na tomto rozdelení získa viac, pretože bude mať viac z rezidentských kariet a menej z krátkodobého parkovania.
 2. Petržalka schválila príslušné VZN s 32 pripomienkami. Verím, že magistrát ich zapracuje do finálneho návrhu čo najviac, aby v ňom boli zohľadnené záujmy Petržalčanov.

Dana Čahojová, starostka Karlovej Vsi

 1. Náš hlavný problém spočíva v nočnom parkovaní, pretože sme typickou rezidenčnou štvrťou. Výnosy z krátkodobého parkovania budú u nás neporovnateľne menšie. Akceptované delenie 50 ku 50 z výnosu za rezidenčné karty je pre nás dôležité a jednoznačne výhodnejšie ako pôvodný návrh 70 ku 30.
 2. Naši poslanci zavedenie parkovacej politiky jednoznačne podporili. V uznesení však formulovali viacero pripomienok, na ktorých budeme trvať, napríklad posilnenie MHD najmä na Dlhé diely či budovanie nových parkovísk. Očakáva nás verejné predstavenie téz parkovacej politiky za účasti vedenia mesta v kultúrnom dome (27.5) a cibrenie detailov až do záverečného hlasovania.

  Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

  Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

  Poslať SMS

  Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
  Objednať predplatné

  Máte už predplatné? Prihláste sa