Boeing očakáva, že európske aerolínie budú do roku 2040 potrebovať 8 705 nových lietadiel v celkovej hodnote 1,25 bilióna eur. Dôvodom je rastúci dopyt po rekreačnom cestovaní a nevyhnutná náhrada starších strojov úspornejšími lietadlami v letkách aerolínií, uviedol americký koncern vo svojej dlhodobej prognóze vývoja dopytu po komerčných lietadlách.

Boeing predpokladá, že aerolínie budú potrebovať 7 100 lietadiel s jednou uličkou. V tomto prípade pôjde predovšetkým o pokrytie naďalej rastúceho dopytu zo strany nízkonákladových spoločností, na ktoré už pripadá viac než 50 percent vnútroeurópskych kapacít. Ďalších 1 545 strojov pripadá na lietadlá so širokým trupom, vrátane osobných aj nákladných modelov, na prevádzku na dlhých trasách.

KK26 Everett - Na snímke lietadlá Boeing 737 dopravcu Southwest Airlines sú odparkované v americkom Everette 23. apríla 2021. Americký letecký a zbrojársky koncern Boeing zaznamenal v 2. štvrťroku prvý kvartálny zisk po takmer dvoch rokoch. Jedným z dôvodov bol prudký nárast dodávok komerčných lietadiel, keďže letecká doprava sa začína zotavovať z pandémie. FOTO TASR/AP
A line of Southwest Air Boeing 737 jets are parked near the company's production plant while being stored at Paine Field Friday
Neprehliadnite

Spoločnosť Boeing očakáva nárast leteckej dopravy v Európe

Koncern počíta s nárastom počtu cestujúcich o 3,1 perecnta ročne a so zvyšovaním počtu lietadiel o 2,7 percenta ročne do roku 2040. Takisto odhaduje, že európske aerolínie budú musieť do roku 2040 zvýšiť počet leteckého personálu, vrátane pilotov, technikov, členov posádok lietadiel, o 405-tisíc ľudí.

Boeing takisto prognózuje expanziu globálnej komerčnej letky. Podľa koncernu budú aerolínie po celom svete v najbližších 20 rokoch potrebovať 43 500 nových lietadiel.