Umiestnenie nového závodu v Debrecíne pomôže spoločnosti zefektívniť logistiku pre výrobu novej generácie elektromobilov, ktoré budú využívať podvozky „Neue Klasse“, uviedla automobilka v piatok. Výroba automobilov aj batérií sa má začať koncom roka 2025.

Továreň v Debrecíne je ústredným bodom v úsilí BMW vyrovnať sa spoločnosti Tesla, ktorá naďalej dominuje v celosvetovom predaji elektrických vozidiel. S novou platformou zameranou na elektromobily chce mníchovská automobilka v porovnaní so súčasnými modelmi znížiť náklady na batériové články o polovicu a zvýšiť dojazd aj rýchlosť nabíjania o 30 percent.

„V Debrecíne staviame najmodernejší závod na svete,“ povedal Milan Nedeljkovič, člen správnej rady BMW. „Naše investície zdôrazňujú náš systematický prístup k zavádzaniu elektro-mobility.“

Batériové články sa budú v Debrecíne montovať do kovového puzdra, ktoré sa následne integruje do podvozku vozidla. Výstavba závodu na montáž batérií, ktorý sa bude rozprestierať na ploche približne 140 000 metrov štvorcových, sa už začala.

Čínska spoločnosť Contemporary Amperex Technology, zvlášť predtým podpísala zmluvu v hodnote 7,3 miliardy eur na svoj druhý závod na výrobu batériových článkov v Európe, čím sa Maďarsko stáva čoraz dôležitejším centrom výroby elektrických vozidiel v Európe. Táto investícia, ktorá je najväčšou v histórii krajiny, má zásobovať celý rad výrobcov automobilov, ktorí majú závody v tesnej blízkosti, vrátane spoločností Mercedes-Benz a Stellantis.

Najväčší svetový výrobca batérií pre elektromobily ich už v súčasnosti dodáva spoločnosti BMW z továrne v nemeckom Erfurte.

BMW plánuje v Debrecíne, nachádzajúcom sa približne 124 kilometrov východne od Budapešti, vyrábať 150 000 vozidiel ročne. Bude to prvá nová továreň automobilky v Európe za viac ako dve desaťročia.

Ďalšie dôležité správy