Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová v sobotu povedala, že Klimatický summit OSN (COP26) v Glasgowe, ktorý sa skončil v sobotu,  nedosiahol nič.

„COP26 sa skončil. Tu je stručné zhrnutie: Bla, bla, bla,“ napísala G. Thunbergová na Twitteri. Ozajstná práca podľa jej vyjadrení pokračuje mimo takýchto rokovacích sál. Thunbergová klimatickú konferenciu COP26 kritizovala aj proteste v Glasgowe.

Na snímkach Klimatická konferencia OSN (COP26) v Glasgowe.
Neprehliadnite

Politikov na klimatickej konferencii nahradili podnikatelia a finančníci

Bezzubý kompromis

Klimatický summit sa v sobotu skončil prijatím paktu, ktorého cieľom je obmedziť nebezpečné zvyšovanie teploty na planéte. Dohoda bola dosiahnutá napriek poslednej intervencii Číny a Indie a pod ich tlakom sa do glasgowského paktu nedostal záväzok o úplnom zavrhnutí uhlia, ale len o odklone od neho.

Generálny tajomník OSN António Guterres uviedol, že dosiahnuté dohody považuje za nedostatočné. „Výsledok COP26 je kompromisom, ktorý odráža záujmy, rozpory a úroveň politickej vôle (riešiť klimatický problém) v dnešnom svete,“ napísal na sociálnej sieti Twitteri.

Glasgowský klimatický pakt potvrdzuje ciele Parížskej dohody z roku 2015: „udržať nárast globálnej teploty výrazne pod 2 °C“. 

klíma
Neprehliadnite

Sprísnenie pravidiel a rýchlejšie plnenie klimatických záväzkov - závery klimatického summitu

Krok správnym smerom

Konferencia COP26 je „krok správnym smerom“ a udržanie nárastu globálnej teploty do 1,5 stupňami Celzia je stále na dosah. Uviedla to v sobotu predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

„Práca však ešte ani zďaleka nie je hotová," dodala. Prísľuby z Glasgowa je podľa nej potrebné realizovať čo najskôr a potom si dávať ďalšie ciele.

Delegáti v Glasgowe dosiahli pokrok vo všetkých troch cieľoch, ktoré určili na začiatku konferencie, uviedla von der Leyenová vo vyhlásení zverejnenom v sobotu na oficiálnej webovej stránke EK.

Priemerná svetová teplota do roku 2030 stúpne o 1,5 stupňa Celzia
Neprehliadnite

Svet v boji s klimatickými zmenami zlyháva. Pokrok nenastal ani v jednej zo 40 oblastí

Prvý cieľom bolo zaviazať sa na obmedzenie emisií skleníkových plynov v tomto desaťročí a udržať nárast globálneho otepľovania do 1,5 stupňa Celzia.

Ďalšími cieľmi je nazbierať ročne 100 miliárd dolárov na financovanie klimatických opatrení chudobných krajín a dosiahnuť dohodu na oficiálnych pravidlách v oblasti zníženia emisií prijatých na konferencii v Paríži v roku 2015.

Biológ a cestovateľ  David Attenborough odpovedal v Kensingtonskej záhrade na zvedavé otázky detí princa Williama a vojvodkyne Kate.
Neprehliadnite

Britský prírodovedec David Attenborough žiada kroky proti klimatickej zmene