Bitcoin má za sebou najhorší týždeň od februára, jeho cena klesla zhruba o 13 percent a ustálila sa približne na sume 50-tisíc. dolárov. Na cenu najznámejšej kryptomeny sveta majú značný vplyv tweety zakladateľa automobilky Tesla Elona Muska, ktorý tento týždeň oznámil, že jeho podnik už nebude prijímať platby v Bitcoine. Prudko nahor sa ale vydala cena kryptomeny dogecoin, ktorá si len za dnešok pripísala viac ako 30 percent. Aj v tomto prípade ju ovplyvnil Musk.

Bitcoin sa v apríli dostal na rekordných takmer 65-tisíc dolárov, odvtedy už ale stratil viac ako 20 percent svojej hodnoty. Veľká časť strát pripadá práve na tento týždeň. Popoludní sa cena pohybovala okolo 50 680 dolárov a za posledných 24 hodín vykazovala rast o dve percentá.

Kryptomenové trhy na Muskove tweety reagujú často a už dlhý čas. Keď sa šéf Tesly zmienil o digitálnej mene dogecoin, ktorá bola pôvodne vytvorená len z recesie, výsledkom bol stonásobný rast kurzu len od konca tohtoročného januára. Tento týždeň Musk pre zmenu zrazil cenu Bitcoinu oznámením, že Tesla už nebude prijímať Bitcoin ako platbu za svoje elektromobily. Začala s tým pritom len pred necelými dvoma mesiacmi. Musk svoje terajšie rozhodnutie zdôvodnil tým, že pri takzvanej ,,ťažbe Bitcoinu" sa spotrebúvajú obrovské objemy energie, čo Tesla nechce podporovať. Zvlášť pokiaľ ide o energiu z fosílnych palív, ako je uhlie.

bitcoin
Neprehliadnite

Bitcoin v ohrození. Kryptomeny sú pod tlakom špekulácií, regulátorov aj centrálnych bánk

,,Trhy blízko maxima hľadajú výhovorku, aby sa mohli nadýchnuť," povedal k zostupu ceny Bitcoin z nedávneho rekordu Ben Sebley zo spoločnosti BCB Group, ktorá sa zaoberá transakciami s kryptomenami. ,,Ľudia, ktorí investujú dlhodobo, sa o Muskove tweety veľmi nezaujímajú. Teraz na ne reagujú len rýchle peniaze," dodal.

Cena kryptomeny dogecoin sa po najnovšom Muskovom tweete spevnila asi o štvrtinu a popoludní už sa pohybovala okolo 0,5283 dolára. Za posledných 24 hodín tak vykazovala rast o 31 percent. Aj tak ale citeľne stráca proti rekordu z minulého týždňa, kedy vystúpila nad 0,74 dolára.

,,S developermi kryptomeny dodge pracujeme na zlepšení efektivity systémových transakcií. Vyzerá to sľubne," napísal na twitteri Musk. Minulý týždeň pritom tú istú kryptomenu označil za ,,podfuk", čím jej cenu prudko zrazil. Nie je ale jasné, či Musk teraz odkazuje na efektivitu z hľadiska energie, jednoduchosti použitia či udržateľnosti ako meny, upozornil docent financií na Univerzite Nového Južného Walesu Mark Humphrey-Jenner.

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Tri dôvody, prečo bitcoin nemôže zastaviť takmer nič

Dogecoin spotrebováva 0,12 kilowatthodiny elektrickej energie za jednu transakciu, zatiaľ čo u Bitcoin je to 707 kilowatthodín, uviedla s odkazom na poskytovateľa dátových centier TRG agentúra Reuters. Dogecoin, ktorý má v znaku hlavu psa japonského plemena Šiba-inu, tento rok citeľne zdražel. Podľa webu CoinMarketCap sa tak stal štvrtou najväčšou kryptomenou s celkovou hodnotou okolo 68 miliárd dolárov.

Dogecoin ale ako platbu prijíma len hŕstka väčších firiem, práve preto, že nie je toľko rozšírený. Naproti tomu za rastom ceny Bitcoin je tento rok hlavne jeho čoraz väčšie rozšírenie ako alternatívy pri platení. Vzhľadom k jeho obmedzenej ponuke ale niektorí ľudia túto kryptomenu používajú aj ako alternatívu ku zlatu, keď chcú uložiť peniaze v nádeji, že tak nestratia na hodnote.

,,Dogecoin zostáva lekciou v teórii väčšieho hlupáka," povedal analytik David Kimberley z investičnej aplikácie Freetrade. Teória väčšieho hlupáka predpokladá, že nakupovať predražené aktíva môže prinášať zisk, ak existuje ešte väčší hlupák, ktorý bude ochotný ich kúpiť.