Spojené štáty budú vítať Rusov žiadajúcich azyl pred „nepopulárnou“ vojnou prezidenta Vladimira Putina, vyhlásila v utorok tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierrová. TASR informuje podľa agentúry Reuters.

„Sme presvedčení, že môžu požiadať o azyl v Spojených štátoch, bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť, a ich žiadosti budú posudzované jednotlivo, od prípadu k prípadu,“ vysvetlila Jean-Pierrová.

Protesty po celej krajine

Ruský prezident Putin vyhlásil minulý týždeň „čiastočnú mobilizáciu“ záložníkov, ktorí majú posilniť ruskú armádu v bojoch na Ukrajine. Po celom Rusku to vyvolalo protesty nahnevaných ľudí a masový odchod mužov z vlasti.

Putinov blízky spojenec Dmitrij Medvedev, v súčasnosti podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie v utorok vydal nové varovanie voči Ukrajine a Západu a vyhrážal sa použitím jadrových zbraní. Približne v tom čase začalo Rusko zverejňovať výsledky referend v štyroch okupovaných ukrajinských oblastiach o ich pripojení k Ruskej federácii.

Ďalšie dôležité správy

Príslušník fínskej pohraničnej stráže kontroluje osobné vozidlo s ruskou štátnou poznávacou značkou na fínsko-ruskom hraničnom priechode Vaalimaa v nedeľu 25. septembra 2022.
Neprehliadnite

Počet Rusov prichádzajúcich do EÚ vzrástol po ohlásení mobilizácie o 30 percent