Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena dnes zverejnila ambiciózny plán vybudovať 500-tisíc nabíjacích staníc pre elektromobily po celej krajine. Na ceste k transformácii amerického automobilového priemyslu chce tiež znížiť cenu vozidiel s elektrickým pohonom, napísala agentúra AP.

Elektromobily sprístupnené pre všetkých

Plán predstavila viceprezidentka Kamala Harrisová. „Budúcnosť dopravy v našej krajine a na celom svete je elektrická," vyhlásila Harrisová na nabíjacej stanici v meste Brandywine juhovýchodne od Washingtonu. „Bidenova administratíva chce sprístupniť elektromobily všetkým," dodala.

Joe Biden mal počas prejavu zastretý hlas a kašľal, tvrdí, že je iba prechladnutý.
Neprehliadnite

Miera inflácie v Spojených štátoch vystúpila na štyridsaťročné maximum

Na stanici sa dočkala ukážky funkcie nabíjačiek a zoznámila sa s plánom elektrifikácie vládneho vozového parku v marylandskom okrese Prince George. Plán o rozvoji infraštruktúry vo výške jedného bilióna dolárov, ktorý minulý mesiac schválil americký Kongres, zahŕňa celoštátnu sieť dobíjacích staníc a vyčleňuje päť miliárd dolárov na ich vybudovanie.

Balíček na obnovu ekonomiky

Štát Maryland napríklad získa 63 miliónov dolárov. Plán ďalej určuje 2,5 miliardy dolárov na miestne dotácie určené na podporu nabíjacích staníc vo vidieckych oblastiach a v znevýhodnených komunitách. Bidenov väčší balík na obnovu ekonomiky z dopadov pandémie, teda návrh zákona o sociálnej a environmentálnej politike, v celkovom objeme až necelé dva bilióny dolárov teraz prejednáva Senát.

EBE 43 Washington - Na snímke americký prezident Joe Biden reční o dlhovom strope v Bielom dome vo Washingtone 4. októbra 2021. FOTO TASR/AP


President Joe Biden delivers remarks on the debt ceiling during an event in the State Dining Room of the White House, Monday, Oct. 4, 2021, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Americký Senát schválil rezolúciu proti Bidenovmu nariadeniu o očkovaní zamestnancov

Zahŕňa daňovú úľavu vo výške 7 500 dolárov na zníženie nákladov na elektromobily. Biden si stanovil cieľ, aby do roku 2030 tvorili osobné a nákladné autá poháňané elektrinou polovicu nových predaných vozidiel. Toto úsilie má tiež pomôcť USA predstihnúť na trhu s elektromobilmi Čínu, pripomenula AP.

Počítajú s dvojnásobkom

Poradenská spoločnosť LMC Automotive očakáva, že predaj nových plne elektrických vozidiel tento rok v USA dosiahne takmer 400 000 kusov, čo je skoro dvojnásobok minuloročného počtu. Elektromobily stále tvoria len asi 2,6 percenta predaných áut, ale poradenská firma očakáva, že v budúcom roku ich predaj vzrastie na viac ako 730 000 a do roku 2025 na viac ako dva milióny. To by predstavovalo zhruba 12 percent z predaných nových vozidiel.

Elon Musk
Neprehliadnite

Elon Musk: Nepotrebujeme dotácie na nabíjacie stanice a Joe Biden je len bábka